Severočeská města kontrolují zneužívání dávek v hernách

Výherní hrací automaty i videoloterijní terminály mohou být v hernách v Lounech zapnuté od osmé hodiny večerní do šesté hodiny ranní. Nařízení platí nově od října. Hned od prvního dne se radnice rozhodla dodržování vyhlášky kontrolovat. V Bílině na Teplicku regulační vyhlášku týkající se provozu heren teprve připravují. Už teď tam ale kontrolují a postihují ty, kteří ve výherních automatech prohrávají sociální dávky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nonstop herna | Foto: Tomáš Adamec

V Lounech se až do konce října řídili provozovatelé heren vyhláškou, která zakazovala denní provoz výherních hracích automatů. Nebyl to pro ně problém. Ve městě bylo totiž už jen několik hracích přístrojů.

Majitelé heren si ale pořídili přes dvě stovky videoloterijních terminálů, do jejichž provozování mohlo donedávna mluvit jen a pouze ministerstvo financí. Moc rozhodovat i nad těmito přístroji vložilo radnicím do rukou až uznání vyhlášky z Chrastavy na Liberecku, kterou podpořil svým závěrem Ústavní soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Beneše o kontrolách zneužívání sociálních dávek v severočeských hernách v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Videoloterijní terminály byly taková klička, jak se v podstatě vyhnout zákonu,“ řekl starosta Loun Jan Kerner.

Od 1. října proto platí novela vyhlášky, která přikazuje zapínat kromě hracích automatů také videoloterijní terminály až s úderem osmé večerní. Vypnout je pak provozovatelé musí v šest ráno. Obyvatelé Loun rozhodnutí vítají.

„Zaznamenal jsem jednu stížnost od jednoho provozovatele herny. Stěžoval si na to, že městská policie překročila své pravomoci a kontrolovala něco, co kontrolovat neměla. Připadalo mi, že poněkud zaspal dobu a nedostalo se k němu vůbec rozhodnutí Ústavního soudu ve věci Chrastavy,“ uvedl Jan Kerner.

Radnice vyslala kontrolovat dodržování vyhlášky už v prvních dnech její platnosti.

„Bylo zkontrolováno celkem 15 provozoven. Ve dvou případech byly odhaleny funkční videoloterijní terminály v době, kdy měly být vypnuty. V obou případech to byla asi spíš chyba obsluhy, nikoliv vědomá snaha porušovat vyhlášku,“ vysvětlil starosta Loun.

Kontroly v Bílině na Teplicku

V Bílině na Teplicku pro změnu kontrolují strážníci v hernách, jestli nedochází ke zneužívání sociálních dávek.

„Od začátku roku jsme zaznamenali již několik desítek podezřelých osob, které zneužívají sociální dávky. Tyto podezřelé osoby byly vždy následně oznámeny odboru sociálních věcí městského úřadu k dalšímu opatření,“ řekl mluvčí bílinských strážníků František Krejčí.

Mnozí odpůrci hazardu se shodují na tom, že časté kontroly v hernách mají své opodstatnění, a to jak z hlediska prevence kriminality, tak z hlediska zneužívání sociálních dávek.

Jan Beneš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme