Severočeská města kupují fotopasti. Pomohly už odhalit desítky přestupků

Místo drahých kamerových systémů levné fotopasti. To je nový trend ve městech na severu Čech. Přístroje, které jsou původně určené k focení divokých zvířat v přírodě, stojí sedmdesátkrát méně než kamery. Pomohly už odhalit desítky přestupků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detail jedné z fotopastí, které používá MP Břeclav | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Kadaňské nábřeží je otevřené přes rok a vandalové už napáchali škody za skoro dvě stě tisíc. Pomohly až fotopasti. Odhalily, že prolézačky ničily party dospívajících.

V Bílině zase přístroje montují v zahrádkářských koloniích, které přitahují zloděje. Tři fotopasti mají nově v Ústí nad Labem. „Jedná se hlavně o to, abychom postihli ty, kteří zakládají černé skládky. Osvědčily se nám po celém městě," říká zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přínos fotopastí se zajímala redaktorka Petra Tachecí

Fotopast reaguje na pohyb a udělá sérii snímků. Dokáže kvalitní fotky i ve tmě a modernější verze je hned i pošlou operačnímu středisku. Obvykle navíc bývá maskovaná, a tudíž těžko odhalitelná.

„Poslední případ byl v Předlicích, kdy fotopasti zachytily člověka, který nákladním vozidlem přivezl suť, vysypal ji a snažil se ujet. My jsme si podle fotopasti zjistili SPZ a podle ní zadrželi pachatele," popisuje zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

O nákupu přístrojů, právě kvůli černým skládkám, teď uvažují i v sousedním Děčíně. Podle tiskové mluvčí magistrátu Markéty Lakomé je největší nepořádek hlavně tam, kam kamerový systém nedosáhne.

„V loňském roce jsme museli uklízet na desítkách míst po celém městě hlavně v okrajových částech. Stálo nás to více než 456 tisíc," potvrzuje Lakomá. Kdyby místo neplánovaného úklidu město za peníze koupilo fotopasti, mohlo bych jich mít až 40.

„Zatím bychom rádi získali tak dvě pasti, abychom vyzkoušeli, jestli nám to skutečně přinese užitek, který očekáváme, a pak se uvidí,“ dodává ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Fotopast udělá až šest tisíc snímků za týden, záleží na lokalitě. Strážník je pak zpracovává obvykle dvě hodiny.

Petra Tachecí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme