Signál upozornění kvůli smogu platí už jen na Ústecku

Stav ovzduší v Moravskoslezském kraji se výrazně zlepšil. Koncentrace polétavého prachu klesly pod povolené limity. Signál upozornění na možný vznik smogové situace tak platí už jen v Ústeckém kraji. Oproti minulému týdnu, kdy tři dny platilo i omezení provozu velkých podniků, je ale situace lepší.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Moravskoslezském kraji

Smog v Moravskoslezském kraji | Zdroj: ČTK

Limity pro prachové částice PM10 byly ráno překročeny na šesti stanicích v Podkrušnohoří, například v Teplicích a Krupce.

Díky tlakové výši a větru se rozptylové podmínky podle ústeckého meteorologa Pavla Jůzy zlepšily. Předpokládá, že tato situace potrvá do pátku. O víkendu by vyčištění ovzduší mohly navíc pomoct i srážky. Meteorologové signál upozornění odvolají, až se situace výrazně zlepší.

Dobrá situace stále není ani v Libereckém kraji. Během víkendu se tam ovzduší sice pročistilo a výrazně se zlepšila především situace v České Lípě, kde byl vzduch prachovými částicemi doslova přesycený.

Během nedělního večera ale zaznamenali meteorologové opět zvýšené množství prachových částic ve vzduchu na území celého Libereckého kraje. V tuto chvíli je situace ‘uspokojivá‘.

V Moravskoslezském kraji a ve středních Čechách se kvalita ovzduší od rána zlepšila. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu se tam dostaly pod limit.

Meteorologové proto v obou krajích mohli signál upozornění na výskyt smogu odvolat. Počátkem prosince se má ale inverze opět vrátit.

Gabriela Hauptvogelová, mta, Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme