Šije pro německé aerolinky, ale marně shání posily. I přesto, že je v kraji 60 tisíc lidí bez práce

Kvalitní práce, zodpovědnost a spolehlivost. To jsou vlastnosti, které Hana Čáchová potřebuje od svých zaměstnanců v šicí dílně v Lipové na Děčínsku. Před několika dny získala milionovou dotaci na rozvoj své malé firmy, aby mohla přijmout nové šičky. Ty ale v kraji, kde jsou desetitisíce nezaměstnaných, nemůže najít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proces šití košil v dílně Vavi | Foto: Veronika Ruppert | Zdroj: Český rozhlas

„Tak pět šest stovek polštářů musíte každý den naskládat, abyste si vydělali,“ popisuje starší dáma, které pod rukama roste bílý komínek prádla.

Vedle v místnosti její kolegyně, paní Dvořáková, polštáře šije. Práce ji baví, ale těší se na nové stroje, které zaplatí firma paní Čáchové už brzy z přidělené milionové dotace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Ústecku hledá práci přes 60 tisíc lidí. Některé firmy tu ale i tak marně shání zaměstnance

„Nové mašiny budou rychlejší, spousta věcí se tam ovládá nohama, takže ruce máme volné,“ těší se.

Nové stroje budou tišší, rychlejší a práce na nich kvalitnější. Pro ženy, které pracují v úkolové mzdě, to také bude znamenat více peněz.

Firma Hany Čáchové v současnosti šije už v podstatě jen pro německý trh. „Německo požaduje vekou kvalitu a Češi mají dobré jméno,“ říká.

Nezaměstnanost v Ústeckém kraji klesla v srpnu o jednu desetinu procenta na 10,7. O jedno pracovní místo zde bojuje 18 zájemců.

K uspokojení zakázek ale paní Čáchová nutně potřebuje čtyři nové zaměstnance.

Hledá jen marně. A to i přesto, že je v kraji přes 60 tisíc nezaměstnaných a že by klidně zaměstnala i starší ženy bez kvalifikace, pro které příliš pracovních příležitostí v kraji není.

Strach má hlavně z toho, že by pak musela část dotace třeba vracet.

Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme