Šikana od semaforu. I tak vypadá ranní cyklistická špička v Praze

Proč není Praha k cyklistům vstřícnější? Vyplatí se městu přijmout rázná opatření ve prospěch městské cyklistiky? Nejen těmto otázkám bude věnovaný hodinový Speciál Martina Veselovského, který bude vysílat Radiožurnál už odpoledne. Teď ale můžete zjistit, jak vypadá na kole ranní dopravní špička.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklistika - pražská cyklostezka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

„Přijeli jsme na křižovatku Kapitána Jaroše. O té město slibuje už několik let, že ji pro cyklisty upraví. Stále se tak nestalo. Tato křižovatka je problematická nejen pro lidi na kolech, ale i pro pěší,“ upozorňuje Vít Masare z iniciativy Auto*Mat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Petr Sehnoutka se pro Odpolední Radiožurnál vydal na kole do centra Prahy

A hned vysvětluje proč: „Když člověk přijede na kole nebo přijde pěšky z Holešovic a chce se dostat na nábřeží Vltavy, tak má jednu jedinou legální možnost – dostat se přes sérii tří přechodů a křížení tramvajové trati, kde vlastně je zdržen na několik minut semaforem, který z přechodu udělá šikanující záležitost.“

Průjezd po nábřeží je tak trochu extrémní. Dlažba, auta ve dvou pruzích, hned vedle tramvajový pás. Člověk ani neví, kudy jet. „Praha v tuhle chvíli není průjezdná na kole pro malé děti nebo starší lidi,“ upozorňuje Masare.

Další problém je například u Mánesa. „Křižovatka tady není vůbec vyřešená. Teď se nacházíme u čáry s nápisem videodetekce. Když si sem člověk stoupne, tak po nějaké chvíli mu naskočí zelená. Ale je to relativně zbytečná investice, protože o ní nikdo neví,“ podotýká Vít Masare.

Navíc jsme na místě stáli dvě minuty, než zelená skutečně spadla. S Vítem Masere jsme se zaměřili na dvě problematické křižovatky. Takových míst ale mají cyklisté v Praze daleko víc.

Dnes to budou řešit i zástupci města ve Speciálu Martina Veselovského. Pokud chcete debatovat, přijďte do pražského Klementina. Debata se vysílá živě na Radiožurnálu od 17 hodin. Sledovat ji můžete také v přímém přenosu na našich stránkách.

Petr Sehnoutka, ak, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme