Silné bouřky vyplavily stovky domů a sklepů, zaměstnávaly hasiče i energetiky

Téměř celou republiku včera zasáhly silné bouřky doprovázené intenzivním deštěm, na Královehradecko dorazily večer. V noci tak byly kvůli popadaným stromům stovky domácností bez proudu, hasiči kromě jiného odčerpávali vodu z vytopených domů a sklepů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka s přívalovým deštěm se vpodvečer přehnala také Hradcem Králové. Snímek je z Mrštíkovy ulice | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Silný liják zasáhl celý kraj, popadané stromy blokovaly silnice, voda vyplavila stovky sklepů i desítky domů. V Náchodě zatopila voda silnici hned vedle hlavního tahu na Polsko a v průjezdu pod viaduktem u vlakového nádraží byl metr vody.

Dva řidiči tam se svými auty uvázli a pomohli jim až přivolaní hasiči, zatopený úsek městská policie uzavřela a lidé ho museli objíždět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důsledky bouří v Královéhradeckém kraji sledoval Václav Plecháček

„Hasiči už zkoušeli i kanál vyčistit, ale zatím to neubývá,“ popisoval situaci strážník Jaroslav Lukášek, který na místě odkláněl dopravu.

Problémy způsobil rozvodněný potok Radechovka, který v nedaleké Radechové zatopil i domy a sklepy. S obavami sledoval jeho hladinu i Ladislav Kaliberg. K jeho domku se dalo dojít jen v holínkách:

„Když už přijde voda, tak většinou z kopců. Potok takhle vysoko si nepamatuji. A bydlím tady od narození – 48 roků.“

Jen o několik desítek metrů dál právě zasahovali místní hasiči. Podle jednoho z nich Jaroslava Martince voda v malé obci ohrožovala deset domů.

Bouřka (Ilustrační foto) | Foto: ČTK

„Vyčerpávali jsme na kopci, kde se to vylilo z cesty. A čerpali jsme i u místní prodejna a budeme pokračovat, protože těch událostí tady bylo víc.“

Krátce před půlnocí sice intenzivní déšť ustal, vývoj situace ale bylo těžké předvídat.

Česko pustošily silné bouře. Nejezdí vlaky, lidé jsou bez proudu a silnice pod vodou

Číst článek

„Zatím ten potok šel nahoru, takže teď se dá těžko něco dělat. Až budeme mít jistotu, že přestal kulminovat, tak bude co k řešení,“ domlouval se Jaroslav Martinec se svými kolegy.

V průběhu noci se situace uklidnila, během dneška ale lidé budu následky povodní odstraňovat a také sčítat škody.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme