Silničáři příští rok postaví nový most u Holštejna v Moravském krasu

V Moravském krasu letos začne dlouho očekávaná stavba nového mostu u obce Holštejn. Nad ponorem Nová Rasovna v přírodní rezervaci Bílá voda už dlouhá léta stojí provizorní vojenská konstrukce. Automobilová doprava po ní se negativně podepisuje na okolní chráněné přírodě i na životě v nedaleké obci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most u Holštejna | Foto: Michal Záboj

Po provizorním mostě v přísně chráněném území Moravského krasu právě projelo auto. Hluk, který vydávají dřevěné fošny na ocelové konstrukci, se šíří do širokého okolí. A samozřejmě i do necelý kilometr vzdáleného Holštejna, popisuje starosta Martin Hájek z ODS.

„Každé auto, který projede, tak vlastně ty vibrace toho mostu pontonového, té provizorky, tak se odráží. A je to slyšet v dědině, což by nebylo zas až tak hrozné, nicméně ta cesta tak, jak tady vidíme a stojíme, tak víceméně dosluhuje.“

Přímo pod mostem v hloubce asi dvacet metrů se nachází jedno z nejcennějších míst v Moravském krasu. Ve skále tam do podzemí mizí Bílý potok. Provizorní most je uložen na nestabilním podloží a skalní masiv pod ním se vlivem otřesů způsobených dopravou drolí, vysvětluje Antonín Tůma ze Správy CKO Moravský kras.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavbě nového mostu u Holštejna v Moravském krasu natáčel Michal Záboj

„Celý ten skalní masiv je narušený jednak krasovými jevy a jednak i tektonikou, to znamená nějaké pukliny. A ty otřesy způsobují především řícení a posuny toho skalního masivu a řícení v prostoru ponoru říčky Bílá voda. Ideální stav teda bude most, který se nebude opírat o skalní masiv, to právě připravený projekt bude realizovat.“

Vojenská konstrukce se nad ponor Bílého potoka dostala před 19 lety jako provizorní řešení po té, co se utrhl kus silnice. Auta ale po mostě jezdí do dneška. Ovšem dlouho už nebudou.

„Je navržena ocelová konstrukce, ocelový oblouk doplněný zpraženou ocelobetonovou deskou a jednostranným chodníkem, který bude vybudován na straně propadání Bílé Vody,“ říká vedoucí blanenské správy a údržby silnic Miloš Bažant s tím, že zároveň s mostem se bude opravovat i necelých šest kilometrů silnice v okolí a v nedalekém Lipovci.

„Samotný most bude pravděpodobně realizován v jarních měsících příštího roku, v letošním roce bychom stavbu zahájili rekonstrukcí některé časti uvedených silnic.“

V současnosti probíhá výběrové řízení na firmu, která stavbu provede. Nový most a oprav silnic přijde na asi 58 miliónů korun, většinu z nich činí evropská dotace.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme