Silničáři se stále potýkají s přívaly sněhu. Na přechod v Harrachově nesmějí kamiony

Sněžení stále komplikuje dopravu. Úplně uzavřeno je okolo 50 silnic druhé a třetí třídy, výjimečně i hlavní tahy. Kalamitní stav je vyhlášen na pěti místech – v Jablonci nad Nisou, na Svitavsku, Žďársku, Prostějovsku a nově v Bruntále. V Harrachově silničáři uzavřeli až do pátku hraniční přechod pro nákladní dopravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sypače a sněžné pluhy odklízejí sníh prakticky nepřetržitě | Zdroj: ČTK

Postižena je hlavní dopravní tepna Pardubického kraje – silnice I/35. „V současné době v úseku od Litomyšle, Svitav až po Moravskou Třebovou je tento úsek zarovnaný kamiony a v podstatě je silnice pro nákladní dopravu neprůjezdná,“ potvrzuje dispečer silničářů Pardubického kraje Václav Ouhrabka.

Od rána se zde podařilo projet jen několika osobním autům, nyní je provoz opět zcela zastaven. Situaci komplikují neukáznění řidiči kamionů, kteří vyjíždějí hned za sypači, nepočkají, až prohrnou delší úsek, a opět blokují silnici z obou stran.

Ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec svolal krajský operační štáb zimní údržby složený z představitelů policie, hasičů a hejtmanství, který bude během dne koordinovat a řešit sjízdnost silnic.

Orlické hory sjízdné, Krkonoše mají uzavírky

Situace na Královéhradecku je ráno ve srovnání s nocí lepší, silnice včetně dálnice D11 jsou bez komplikací sjízdné. Vzhledem k obtížné dopravní situaci na I/35 odkládá dopravní policie dopravu z Hradce Králové právě na silnici I/11 směrem na Šumperk. Řidiči kamionů, kteří tuto trasu využili, však už zcela zablokovali úsek na Suchém vrchu na Orlickoústecku.

Silničářům se podařilo zvládnout situaci v Orlických horách, kde se včera hovořilo o možnosti vyhlášení kalamitního stavu. Hlavně ve vyšších polohách je ale stále nutná opatrnost – silný vítr vytváří sněhové jazyky a závěje například na Broumovsku, v Novém Hrádku, ale i v Orlických horách a Krkonoších.

„Je v podstatě všechno propluhované, ale je třeba zdůraznit, že kdokoli, kdo sem do regionu jede, ať dbá maximální patrnosti, protože někde není dost dobře vidět vlivem větru, který vane sníh, a někde jsou úseky skutečně na průjezd jedním pruhem,“ varuje Karel Čestický ze Správy a údržby silnic v Rokytnici v Orlických horách.

V Krkonoších uzavřeli silničáři komunikace z Horní Kalné do Slemena, z Královce do Lampertic a z Vrchlabí na Benecko. Průjezdnost zkomplikovaly laviny v délce 40 metrů na silnici z Temného dolu na Horní Malou Úpu.

Problémy jsou i na Jičínsku – z Úlibic na Novou Paku je provoz veden jen jedním jízdním pruhem.

Jablonec vyhlásil kalamitní stav, sněžit bude i nadále

V Jablonci nad Nisou vyhlásili kalamitní stav a odklízení sněhu řídí krizový štáb. Technické služby se snaží udržet průjezdné alespoň nejdůležitější ulice, pluhům ale často brání v práci odstavená auta.

Sněžení má pokračovat a krizový štáb se bude scházet v Jablonci nad Nisou teď každý den.

Harrachov neprůjezdný pro kamiony, Liberecko varuje

Kamiony zablokovaly dopravu v Desné směrem na Kořenov, a silničáři proto od půlnoci uzavřeli hraniční přechod v Harrachově pro nákladní auta. Uzavírka potrvá až do pátku.

Na Liberecku je podle silničářů řada menších silnic nesjízdných. Žádají řidiče, aby své cesty do výše položených lokalit odložili.

„Situace na silnicích není moc dobrá, máme uzavřeno poměrně dost silnic. Všechna auta jezdí a čeká se, až se trochu zlepší situace, aby se ty uzavřené úseky mohly začít frézovat a zprůjezdnit,“ řekl Radiožurnálu Pavel Pospíšil z Ředitelství silnic a dálnic Libereckého kraje.

Silničáři museli uzavřít například úseky Benecko–Mrklov, Vítkovice–Horní Mísečky, ale také hlavní tahy, třeba úsek Semily–Vysoké nad Jizerou nebo Lomnice nad Popelkou–Košťálov. Výstraha meteorologů varuje před sněhovými jazyky a závějemi až do dnešní 14. hodiny.

Pro kamiony jsou neprůjezdné také silnice první třídy z Chomutova na Horu svatého Šebestiána a u Trhové Kamenice na Chrudimsku.

Bruntál vyhlásil kalamitní stav

S enormním množstvím sněhu bojují i v Bruntále, radnice proto vyhlásila ve městě kalamitní stav, který potrvá až do odvolání.

V terénu jsou v maximálním nasazení silničáři, odhrnují sníh ze silnic, chodníků, parkovišť a důležitých příjezdových komunikací, například pro záchranáře.

„Kalamitní stav jsme vyhlásili v reakci na velmi silné sněžení, které je enormní i v měřítcích Bruntálu. V tuto chvíli se dá říci, že hlavní komunikace jsou již průjezdné, průchodné jsou i páteřní chodníky, ale může dojít k tomu, že některé úseky místních komunikací a stejně tak některé chodníky stále ještě nejsou plně uživatelné,“ upozorňuje mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Na Táborsku jsou nesjízdné jen silnice III. třídy

Čtyři úseky silnic třetích tříd jsou kvůli sněhu neprůjezdné i na jihu Čech na severu Táborska – konkrétně na silnici 124 u Oldřichova, mezi Pojbuky a Rodnou, Bradáčovem a Blaničkou.

„Ze všech dispečinků mi hlásí, že to s vypětím všech sil zvládají, že jezdili v podstatě celou noc. Pouze na Prachaticku na Slunečné uvízl kamion. Jinak by to mělo být průjezdné kromě táborských trojek. Směrem k Vysočině je to asi nejhorší,“ shrnuje situaci dispečerka jihočeských silničářů Marie Kmochová.

Prostějovsko zasáhla sněhová kalamita, hasiči evakuovali témeř 30 lidí

Číst článek

Sníh komplikuje dopravu také na železnici. Podle Českých drah se v noci zastavil provoz v úsecích Třebovice v Čechách–Moravská Třebová, Štěpánkovice–Chuchelná, Frýdlant nad Ostravicí–Ostravice, Jablonec nad Nisou–Smržovka a Svitavy–Pustá Kamenice. Už od středy jsou problémy na dalších tratích.

Ivan Mls, Anna Marková, Lucie Maňourová, Martin Pařízek, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme