Silnice pokryla ledovka. Na Kladensku nevyjely autobusy

Většinu území České republiky pokryla ledovka. Kluzké chodníky i vozovky meteorologové předpovídají i na Štědrý den. Varování se týká především středních, jižních a západních Čech. Kvůli námraze nevyjely na Kladensku některé autobusy, zpožďovaly se dodávky čerstvého pečiva nebo nezbytných kaprů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerstvý sníh v Jablonci nad Nisou (silnice na Prahu) | Foto: Tomáš Kohout

Z Karlovarského kraje hlásí kolize na silnicích způsobené kluzkými vozovkami. Komunikace jsou promrzlé a místy nepomáhá ani chemický posyp. Podle Josefa Bulky ze Správy a údržby silnic je nutné dávat pozor na změny teplot a mlhu, která mrzne. Mnozí motoristé také přeceňují údaje, které zaznamenávají digitální teploměry ve vozidlech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková v pořadu Stalo se dnes.

"Samozřejmě chodci a řidiči by měli stále věnovat zvýšenou pozornost při pohybu venku a nepodceňovat kluzké silnice a chodníky. Lidé by si hlavně měli dávat pozor ráno a dopoledne," řekla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Kritická situace panovala ve středu ráno v Praze, kde bylo mnoho chodníků neschůdných. Pražská záchranná služba ošetřila kvůli pádům na přimrzlých chodnících desítky lidí.

"Od rána jsme vyjížděli k víc než šedesáti případům. Úrazy se týkaly všech věkových generací, nejvíc ale byli postiženi senioři," přiblížila mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiřina Ernestová a Tomáš Mrázek v pořadu Svět o třetí.

Podle ní byly úrazy způsobené hlavně špatnou nebo vůbec žádnou údržbou chodníků. S tím ale nesouhlasí mluvčí Technické správy komunikací hlavního města Prahy (TSK) Tomáš Mrázek.

Neudržovaný chodník

"Chodníky, které jsou ve správě TSK, byly připraveny a ošetřeny," prohlásil Mrázek. Praha má celkem 1400 hektarů chodníků, jenže pouze 250 hektarů je ve správě TSK. "Na nich se pracovalo od ranních hodin. Zbytek chodníků je ve vyhlášce města uveden jako neudržovaný chodník," dodal Mrázek.

Náledí komplikuje jízdu řidičům také na řadě míst Středočeského kraje. Platí to zejména pro západní část regionu, jako je Kladensko nebo Berounsko. Policisté zaznamenali větší množství dopravních nehod. I tam měli napilno záchranáři, kteří vyjížděli do terénu kvůli pádům na zledovatělý chodník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu vysvětlil vznik ledovky

Meteorologové měli pravdu

Nedávné arktické dny s teplotami hluboko pod nulou si od pátku v Česku vyžádaly životy deseti lidí, většinou bezdomovců, kteří zemřeli na podchlazení. Další lidé umírali kvůli počasí na silnicích.

Meteorologové, kteří varovali, že bílé Vánoce nás těsně minou, měli pravdu. Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu v Ozvěnách dne Radiožurnálu řekl, že dešťové srážky začaly od západu a zejména v západní polovině Čech.

Horská služba na českých horách už také ošetřila za první dny letošní lyžařské sezóny řadu zraněných turistů. Například v Orlických horách mají záchranáři za sebou několik výjezdů. Zatím jde většinou o méně vážná poranění.

Milan Kopp, Martin Pařízek, Martina Mašková, Jakub Šídlo, Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme