Silnice u Dubé na Českolipsku patří k nejrizikovějším v Libereckém kraji

Podle údajů Ústředního automotoklubu je silnice u Dubé na Českolipsku směrem na Prahu jednou z nejrizikovějších v Libereckém kraji. Za loňský rok tam eviduje dopravní policie celkem 15 nehod s pěti lehkými zraněními. Zlepšit situaci mají nová svodidla a dopravní značky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budovaná rychlostní silnice R35 by měla odlehčit dálnici D1 i stávající frekventované silnici I/35 | Zdroj: ČTK

Mapu rizikových silnic sestavuje Ústřední automotoklub ve spolupráci s dopravní policií a společností AF City Plan každé dva roky. Silnice u Dubé je tam zanesena jako velmi riziková a to nejen kvůli statistikám nehod.

„Dalším krokem je organizace, se kterou ÚAMK spolupracuje, ta hodnotí silnice tím, že konkrétní úseky přímo projíždí s vozidlem, které je vybavené speciálním záznamovým zařízením. Snímá se stav vozovky a vyhodnocuje se po určitých úsecích,“ upřesňuje mluvčí automotoklubu Igor Sirota, z čeho se při sestavení mapy vychází.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Tomáš Mařas se zajímal o rizikovou silnici u Dubé na Českolipsku

Silnice u Dubé je podle něj ve špatném stavu už několik let a je nutné, aby správci komunikace provedli konkrétní opatření.

„Toto je statistika, to není subjektivní pocit. Pakliže na tomto úseku dochází k tak vysokému počtu těžkých nehod, tak je zařazena do kategorie černých silnic. Dokud se situace nezmění, tak není důvod, proč by dostala lepší hodnocení,“ upozorňuje Sirota.

Nedostatků si je vědoma i policie. „Tento úsek vnímáme jako rizikový a všem řidičům doporučujeme, aby ho projížděli přiměřenou rychlostí a nějak ho nepodceňovali,“ potvrzuje českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Ředitelství silnic a dálnic udělalo v roce 2011 a 2012 ve spolupráci s policií několik úprav pro větší bezpečnost motoristů. „Úsek silnice mezi Dubou a hranicí okresu komplikuje větší počet nebezpečných zatáček, na které tu upozorňují dopravní značky zvýrazněné reflexním podkladem,“ dodává Baláková.

V nebezpečném úseku přibyla i svodidla. V letošním roce pak ředitelství silnic a dálnic žádná další opatření neplánuje.

Loni se na silnici u Dubé nestala žádná vážná dopravní nehoda. Statistiky tohoto roku pak rozhodnou, jestli se na mapě rizikových silnic objeví i příští rok.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme