Silnice z Vraného nad Vltavou do Prahy bude uzavřená ještě do konce roku

Silnice z Vraného nad Vltavou do Prahy bude neprůjezdná ještě několik měsíců. V únoru ji policie uzavřela kvůli padající skále. Řidiči se tak i nadále budou muset obrnit trpělivostí a místo objíždět. Středočeský kraj jako vlastník silnice to ale tak černě nevidí. Se sanací masivu za 11 milionů korun chce začít do měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na trase Vrané nad Vltavou - Zbraslav hrozí zřícení skály. První značka upozorňující na objížďku je už na mostě ve Zbraslavi. | Foto: Pavel Pavlas

„Je to nepříjemné a měli by s tím něco dělat dřív,“ myslí si Marek Mucha, který jezdí každý den z Vraného nad Vltavou do Prahy za prací. Objíždění přes obce Zvole, Ohrobec a Dolní Břežany ho štve:

„Na Prahu 4 je to zhruba o pět kilometrů delší. O 15 minut, když je průjezdné, o půl hodiny, když je to ucpané.“

Silnici policie uzavřela v únoru. Ještě na jaře většina zdejších obyvatel věřila, že ji do léta opět otevře. Když se tak nestalo, začali někteří lidé jezdit do Prahy raději vlakem. Patří mezi ně také pan Milan:

Přehrát

00:00 / 00:00

Co je nového kolem uzavřené silnice z Vraného nad Vltavou do Prahy, zjišťoval reportér Pavel Pavlas

„Předtím jsem jezdil autem na Zbraslav, kde jsem auto nechal, teď musím jezdit vlakem a prodlouží mi to cestování zhruba o 30 minut každý den,“ říká pan Milan. Silnice, která vede po pravém břehu Vltavy, je podle něj uzavřená zbytečně:

„Byl jsem se podívat pod skalou, žádné kameny jsem tam neviděl. Myslím si, že to nebezpečí bylo trošku nadhodnocené,“ dodává.

Policie a Středočeský kraj uzavřely silnici na návrh geologů, podle kterých hrozilo zřícení několika skalních bloků. Riskovat nechtěla ani zdejší radnice. Špatná situace tam podle nezávislého místostarosty Vraného nad Vltavou Petra Janečka přetrvává:

„Po bouřce, která byla tuším před 14 dny, jsme tam z bezpečné vzdálenosti provedli průzkum, byly tam nějaké kameny, nějaké jakoby sesuvy zeminy. Každopádně bylo znát, že tam prostě je nějaký problém,“ odmítá úvahy o zbytečně uzavřené cestě místostarosta.

Na trase Vrané nad Vltavou - Zbraslav hrozí zřícení skály. Uvolněná skála. | Foto: Pavel Pavlas

Středočeský kraj chce do týdne předat místo odborné firmě, která by měla začít se sanací skály do měsíce. Českému rozhlasu to řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Miloš Petera z ČSSD:

„Vrané, to je bolavý problém letošního roku. V současné době nám zbývá podepsat poslední výzkum z hlediska biologického, nebudeme na to čekat a neprodleně předáme staveniště, aby se začalo v těch místech, kde tento průzkum není potřeba. Dokončení bychom chtěli do konce roku, uvidíme, jestli se nám to podaří,“ říká náměstek Petera.

Na sanaci skály má firma podle smlouvy s krajem 22 týdnů.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme