Silnice ze Záluží do Litvínova zůstává i čtyři dny po havárii v Unipetrolu zavřená

V areálu Unipetrolu v Litvínově technici oddělili potrubí zasažené požárem od zbývajícího zařízení. Zamezí tak úniku uhlovodíku. Silnice mezi Zálužím a Litvínovem zatím zůstává už čtvrtý den uzavřená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silnice mezi Zálužím a Litvínovem se po požáru v chemičce zřejmě otevře kolem poledne | Zdroj: ČTK

Chemikálie, které v trubkách zůstávaly, dohořely včera ráno. Od té doby až do dnešního rána technici potrubí rozebírali a zajišťovali.

„Bude tak definitivně vyloučen únik uhlovodíku z poškozeného místa,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Po nich dopoledne nastoupili hasiči, kteří začali měřit, jestli opravdu nic neuniká. K některým místům se však velmi těžko dostávají, proto akce potrvá déle.

Přestože je situace už stabilizovaná, hasiči nechtějí nic podcenit a svolení k otevření silnice dají až po dokončení kontrolního měření.

V 9 hodin zasedne krizový štáb a až bude mít k dispozici závěry hasičů, bude se opět zabývat tím, jestli silnici otevře, nebo ne.

Mezi Mostem a Litvínovem stále nejezdí ani tramvaje, protože i trať vede kolem areálu. Podle mluvčího Unipetrolu Mikuláše Dudy by se mohly rozjet zítra dopoledne.

Požár v areálu chemičky Unipetrol v Litvínově | Foto: Jan Bachorík

Chempark v Záluží prozatím dál funguje v minimálním provozu. Petrochemický provoz zůstává zcela odstaven, v minimálním provozu je podle Dudy rafinerie a výroba agrochemikálií.

Rozsáhlý požár zasáhl propylenovou jednotku ve čtvrtek ráno, předcházel mu mohutný výbuch. Na místě zasahovalo 42 jednotek hasičů z celého Ústeckého kraje. Oheň dostali hasiči pod kontrolu po několika hodinách, pak nechávali řízeně vyhořet zbytky látek.

Mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda zatím nechce o příčinách havárie spekulovat a odkazuje na závěry vyšetřovatelů. Ti by měli na místo dorazit až práci dokončí hasiči a firemní technici.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme