Silnici I/35 na Svitavsku přetěžují kamiony, které se vyhýbají dálnici D1

Kolony aut, nervózní řidiči a uzavírky, to je současná situace na nejfrekventovanější komunikaci Pardubického kraje, silnici I/35. Plánované opravy naší nejstarší dálnice D1 začnou sice až 9. května, ale řada řidičů, především nákladních aut, se jí vyhýbá už dnes. Volí raději pomalejší a delší jízdu po pětatřicítce. Moc si ale nepomohou. I na ní se opravuje a to přímo na jednom z nejproblematičtějších míst, u tunelu Hřebeč na Svitavsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tunel Hřebeč | Foto: Petr Kestřánek

Silničáři zde totiž opravují most, je proto v jednom směru zavřený a řidiči musí směrem od Olomouce přes kopec po staré silnici. Kolony se tvoří po celé trase pětatřicítky, někteří řidiči nákladních aut jí přesto dávají přednost před dálnicí D1.

„Z Ostravy vždycky jezdíme na Olomouc, na Mohelnici a tady nahoru, je to prostě lepší cesta. Dálnice je nuda, tady člověk aspoň občas vjede někde do města,“ usmívá se Marián Vávra z Ostravy.

„Pokud můžu, dálnici se vyhnu, často tam bývají problémy s nehodami, navíc stav dálnice je hrůzostrašný. Raději než po D1 pojedu po té pětatřicítce,“ souhlasí Přerovák Petr Svoboda.

Oba jezdí z Moravy na zápas republiky po pětatřicítce dobrovolně. Ale třeba František Peterka po ní musí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech na silnici I/35 na Svitavsku natočila reportáž Věra Pavlasová

„Máme to nařízené, že musíme jezdit po pětatřicítce, kvůli mýtnému, aby se ušetřilo. Ale provoz je tady děsný,“ poukazuje Peterka.

A bude hůř. V červnu totiž uzavřou silničáři tunel úplně. Zatímco teď opravují most jen při omezeném provozu, kdy řidiči směrem od Svitav na Moravskou Třebovou tunelem projedou, od poloviny června čekají serpentiny přes Hřebeč všechny šoféry. Úplná uzavírka kvůli výměně kabelového žlabu potrvá celý měsíc.

Karel Musil, který Hřebeč zdolává denně při cestě do práce, tak bude ještě rozzlobenější než teď.

„Jsem hrozně rozezlený na řidiče kamionů, provoz je hodně hustý a auta se předjíždějí, dopravní situace je tu rok od roku horší. Nechápu, proč si vybírají tuhle trasu, myslím, že je pro ně snazší jet po D1, takhle blokují cestu a omezují ostatní řidiče,“ zlobí se Musil.

Zvýšený dohled policie

A kamionů mezitím každým dnem na pětatřicítce přibývá. Někteří řidiči se kvůli avizovaným opravám začali dálnici D1 vyhýbat už teď. Všimla si toho i svitavská policie. Její vedoucí Jaroslav Krůl upozorňuje, že policisty na ní bude vidět častěji.

„Zvyšujeme dohled nad daným úsekem a apelujeme na řidiče, aby jezdili opatrně, přizpůsobili rychlost komunikaci a situaci v dopravním provozu, aby nedocházelo k dopravním nehodám.“

Dobrá rada, jak se vyhnout kolonám na pětatřicítce, zní: pokud nemusíte právě po ní, zvolte jinou, méně přetíženou silnici. Pětatřicítka je už teď druhou nejvytíženější spojnicí Čech s Moravou. Podle plánu ji už měla nahradit rychlostní komunikace, jejíž dostavba se ale stále odkládá. Podle optimistických předpokladů by R35 mohla nahradit stávající silnici I. třídy nejdříve za sedm let.

Tereza Jelínková, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme