Silnici smrti na Berounsku začneme opravovat ještě letos, slibuje kraj

Už nejméně sedm let čekají řidiči na opravu silnice mezi Žebrákem a Hořovicemi. Velmi vytížená a zároveň neúměrně úzká komunikace patří na černou listinu těch nejnebezpečnějších silnic. Stavební práce by na ní měly konečně začít a to ještě v letošním roce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úzký tah svádí dopravu z dálnice D5 do Žebráka a Hořovic. Na Berounsku se řadí na vrchol seznamu nejnebezpečnějších silnic. | Foto: Petr Kološ

Důvodů, proč je tah spojující Žebrák s Hořovicemi, na vrcholu žebříčku nebezpečných silnic berounských dopravních policistů je několik.

Silnice svádí dopravu z dálnice D5 do Žebráka a Hořovic, proto je značně zatížená. Řidiči jsou navíc často „dálničně rozjetí", jízda na úzké silnici jim pak dělá problémy.

Hned po sjezdu z dálnice je sice varuje výrazná reflexní značka s tím, že jde o úsek vážných a smrtelných nehod, která zároveň omezuje maximální rychlost na 70 km/h, jenže řidičů, kteří by této značky dbali, je minimum.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o slibovaných opravách nebezpečného tahu mezi Žebrákem a Hořovicemi zjišťoval na místě redaktor Českého rozhlasu Petr Kološ.

„Musím tam být vždycky hodně ve střehu, protože silnice je poměrně dost úzká, bojím se, že se tam může něco stát. Vždycky se úplně modlím, abych nepotkala kamion, autobus nebo zkrátka nějaký větší vůz,“ popisuje řidička Věra pocity, s nimiž vozí své děti z Žebráka do Hořovic.

Středočeský kraj jako správce silnice o problémech ví. Už nejméně sedm let hejtmani a jejich úředníci slibují, že dva kilometry dlouhý úsek rozšíří, narovnají a odstraní všechny závady - například nebezpečné betonové zídky u mostů nebo zničené krajnice.

Stavba prý začne v říjnu

Kraj ale nevlastnil pozemky, což stálo v cestě opravám. Už před třemi lety ovšem středočeský hejtman tvrdil, že jeho lidé je promptně vykupují a stavět se začne co nevidět. Dosud však stavbu nikdo nezahájil. Stát by se tak mělo v nejbližších měsících, říká krajský radní pro dopravu Miloš Petera z ČSSD.

„Zjišťoval jsem, jaký je stav. Schválili projekt na 77,8 milionu korun, v současné době probíhá výběrové řízení na dodavatele. Předpokládáme, že výběrové řízení by mohlo být dokončeno do konce srpna,“slibuje krajský expert na dopravu.

O žádných komplikacích, které by stavbu mohly zdržet, neví. Začátek stavby odhaduje na říjen. Zkomplikovat situaci by sice mohli neúspěšní účastníci výběrového řízení, kteří by se odvolali, ani pak by prý nenastaly problémy s čerpáním peněz.

Úzký tah svádí dopravu z dálnice D5 do Žebráka a Hořovic. Na Berounsku se řadí na vrchol seznamu nejnebezpečnějších silnic. | Foto: Petr Kološ

Z úst komunálních politiků zní ale něco jiného. Podle nich se stavba zcela bezpodmínečně musí zahájit do konce roku 2013, jinak ji údajně Evropská unie nezaplatí. „Musíme závěr vyúčtovat do září 2015, takže si myslím, že tam máme nějakou vůli, abychom stavbu dokončili,“ říká Petera.

Co už se ale podle něj za evropské peníze nestihne, je souběžná cyklostezka. V původních plánech rekonstrukce silnice Žebrák-Hořovice politici na cyklisty zapomněli i přesto, že trasu ve značné míře využívají nejen díky hořovické železniční stanici, kde vystupují turisté a cyklisté mířící na hrad Točník.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme