Silný vítr zastavil provoz některých lanovek v Krkonoších

Meteorologové dnes varují před silným větrem, který by mohl na hřebenech českých hor dosahovat až síly vichřice. Na horách by také mohlo připadnout dalších několik centimetrů sněhu, tvořit se tedy mohou sněhové jazyky a někde i závěje. Kvůli nárazovému větru stojí lanovka na Sněžku i Medvědín a pláně ve Špindlerově Mlýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších přeje zimním sportům | Zdroj: ČTK

„Vítr začal už v noci foukat poměrně silný, teď ráno dosahuje v nárazech až kolem 25 metrů za vteřinu. Má se to ještě zhoršovat, takže uvidíme, jaká situace bude,“ potvrzuje Zdeněk Spilka, vedoucí provozu areálu Medvědín – Horní Mísečky.

Problém podle něj představuje především skutečnost, že lanovky kvůli silnému větru stojí. Dodává, že vzhledem k předpovědím počasí se dá předpokládat, že se nerozjedou po celý den. Stejně špatná je situace i na hřebenech Krkonoš a zájemci o horskou túru si tak musejí nechat zajít chuť.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Spilka, vedoucí provozu areálu Medvědín – Horní Mísečky, informuje o aktuální situaci v Krkonoších

Horská služba varuje kromě silného nárazového větru také před hustou mlhou na hřebenech s dohledností jen do 50 metrů i před zledovatělým terénem některých horských cest. V nižších polohách se střídají vydatné dešťové přeháňky, na vrcholcích hor drobně padá přemrzlý sníh.

Meteorologové zaznamenali na hřebenech Krkonoš nárazy větru o síle mohutné vichřice. „V nárazech jsme měli až 30 metrů za sekundu na Luční Boudě, což je v přepočtu 110 kilometrů za hodinu. Zesilovat by vítr už neměl, očekáváme v horských oblastech do 110 kilometrů za hodinu. Mělo by to trvat během celého dne, je na to vydaná i výstraha, která platí do 22 hodin,“ říká Petra Marková z Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Dodává, že podle předpovědí se sněžení přesune i do nižších poloh. Na horách by tak mohlo připadnout ještě několik centimetrů: „Během dneška maximálně do sedmi centimetrů nového sněhu. Sněžení očekáváme během dne v polohách nad 1000 metrů, pouze až k večeru by bylo sněžení ve výškách kolem 300 metrů, ale tam už toho sněžení bude daleko méně.“

Sněhu na svazích je ale stále dost. Spilka proto odhaduje, že lyžovat by se mohlo zhruba ještě příští dva týdny. „Na všech sjezdovkách máme kolem jednoho metru sněhu, takže pokud podmínky budou lepší a přece jen se nám zase ukáže sluníčko, tak určitě bude i příjemné lyžování,“ myslí si.

Eliška Pilařová, Martin Pařízek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme