Silvestrovská střelba v Tanvaldu neměla rasistický motiv

Incident, při kterém v Tanvaldu na Jablonecku během silvestrovské noci zemřel mladý Rom, nebyl rasově motivovaný. Uvedla to státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Tanvaldská policie se nyní připravuje na sobotní pohřeb mladíka a smuteční průvod, obává se totiž rostoucího napětí ve městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní těžkooděnci (ilustr. obr.) | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

Střelba, kterou za nejasných okolností spustil ozbrojený muž na dva Romy, vyvolal ve městě značné napětí. Na sobotu se plánuje pohřeb zastřeleného muže a také smuteční průvod městem.

Pořadatelé ujišťují, že průvod bude klidný. Přesto se kvůli víkendové tragédii ozvalo několik organizací na obranu práv romské komunity, které kritizují policii a justiční orgány.

Podle náměstkyně ústeckého krajského zástupce Lenky Bradáčové zatím není možné říci, o jaký trestný čin se jedná ani kdo by mohl být pachatelem. Je totiž možné, že se 63letý střelec jen bránil napadení. Jisté je však to, že zbraň vlastnil legálně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Víkendový incident v Tanvaldu nebyl rasově motivovaný, uvedla státní zástupkyně Lenka Bradáčová

„Nemůžeme zatím říci, kdo incident vyprovokoval, ale na základě důkazů víme, že rasový podtext tam nebyl v žádném případě ani z jedné strany,“ uvedla Bradáčová.

Rodina zastřeleného romského mladíka si stěžuje, že je střelec vyšetřován na svobodě. Tvrdí, že úřady jsou vůči němu benevolentní, protože se prý jedná o bývalého policistu. Počátkem týdne dokonce avizovali, že kvůli tomu na podají trestní oznámení.

Takové domněnky ale státní zástupkyně Bradáčová odmítá: „Mohu vyvrátit, že podezřelá osoba, která střílela, je policistou. Výtky samozřejmě spočívají v subjektivním názoru rodinných příslušníků, jsou v nich odraženy i emoce a informace, které má rodina k dispozici. My máme informace jiné.“

Obavy z extremistů

Tanvaldská policie se mezitím připravuje na sobotní pohřeb romského mladíka. Policie i starosta města věří, že i následný průvod bude poklidný. Tanvald budou přesto hlídat posílené policejní hlídky, krajské ředitelství policie ale věří, že nebude potřeba zasahovat.

Pietní akt by měl probíhat klidně i podle rodiny zastřeleného mladíka a sdružení Roma Tanvald, které se na organizaci pohřbu podílí.

Policie však připouští, že by se akce mohly zúčastnit i některé skupiny lidí – ať už organizované, nebo individuální – které by se chtěly při smutečním průvodu zviditelnit. Konkrétní signály o účasti extremistů policie zatím nemá.

Veronika Sedláčková, Šárka Škapiková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme