Situace v Čelákovicích je napjatá, město je bez starosty a zastupitelstvo je rozhádané

Čelákovice u Prahy jsou bez starosty od konce září. Je to důsledek dlouhodobých politických sporů uvnitř zastupitelstva. To nejprve odvolalo místostarostu a následně rezignoval starosta. Jedenadvacetičlenné zastupitelstvo je teď rozdělené, pětice politiků z okruhu bývalého starosty Josefa Pátka z ODS stojí proti zbylým šestnácti. Na poslední zasedání zastupitelstva přišli dát obyvatelé Čelákovic, většinou příznivci bývalého starosty, najevo, jak moc jsou se současným stavem věcí nespokojení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čelákovická radnice - vstup | Foto: Pavel Pavlas

Lidé během celého jednání čelákovického zastupitelstva dávali hlasitě najevo, co si myslí. Politici se burácející dav pokoušeli několikrát marně uklidnit. "Uklidněme se, vždyť je to zasedání mimořádné," upozornil jeden ze zastupitelů.

Z dosavadního vedení města zbyl jen druhý místostarosta, Bohumil Klicpera ze sdružení Pro Čelákovice. Ten do roku 2010 město vedl jako starosta. Nově se prvním místostarostou stal Milan Tichý z TOP 09, vůči kterému má ale řada obyvatel Čelákovic výhrady.

Přehrát

00:00 / 00:00

rokosova.mp3

„Možná jste zvyklí na projev pana Tichého, ale věřte, že třetí strany, se kterými on bude jednat za město, na to zvyklé nejsou. A je to vaše ostuda, že jste ho tam zvolili,“ upozornil jeden z nich.

„K čemu je blok 16 zastupitelů, když nejsou schopni obsadit uvolněného starostu? K čemu je blok 16 zastupitelů, který evidentně měl jeden bod programu a to je shodit bývalé vedení? Pojďte vzít tu odpovědnost, dohodněte se mezi sebou, zvolte starostu a dovládněte do voleb,“ vyzýval bývalý starosta Josef Pátek z ODS.

Mezi zastupiteli ale není nikdo, kdo by do vedení města chtěl. Ani nová uvolněná členka rady Zdeňka Tichá. „Nejsem na to v této chvíli připravená. Jak vidíte, tak to v těch 16 nešlo se takto dohodnout,“ uvedla.

Lidé přišli zastupitelům říct, co si myslí. Snahy ukončit diskuzi proto nesli velmi nelibě. „Lidi vás nechtějí, nechtějí vás ve funkcích, které si přisvojujete. Nemáme vás rádi,“ znělo z davu. „Nejsme tu proto, jestli vy nás máte rádi, nebo ne,“ reagovala jedna ze zastupitelek.

O vedení města se podělíme

Po čtyřech hodinách bylo výsledkem rozhodnutí, že město povede první místostarosta Milan Tichý, kterého pro výkon funkce uvolnili, takže se bude věnovat jen práci na radnici a nebude mít další zaměstnání. Ve vedení budou dále druhý neuvolněný místostarosta a uvolněná členka rady.

„V provizorním poli Čelákovice můžou být bez starosty. My ani neusilujeme o to, abychom tady měli nějakou autoritu,“ zdůraznil první místostarosta Milan Tichý.

Město může být bez starosty. Podle vyjádření ministerstva vnitra to není porušení zákona a neexistuje ani žádný časový limit, do kdy by zastupitelé museli nového starostu zvolit. Jeden místostarosta by ale měl fungovat jako hlavní zástupce města. „Já jsem neobratný rétor. My se podělíme o vedení města, tam není žádná individualita,“ uvedl Tichý.

Podle bývalého starosty Josefa Pátka je ale starosta nezbytný. „Protože mnohdy, i když jednáme třeba s partnery, nejsou ochotní debatovat s místostarostou, chtějí prostě mluvit se starostou. Nebo třeba pro krizové řízení, když dojde k nějaké tragédii, musí být starosta okamžitě k dispozici,“ vysvětluje.

V Čelákovicích se teď každé zasedání zastupitelstva budou pokoušet najít nového starostu, aby dostáli zákonu. Počítají ale spíš s tím, že bez něj budou až do dalších komunálních voleb.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme