Skafandr, do kterého se nastupuje. Výstava představí unikátní vesmírnou garderobu

OBRAZEM. Skafandry módě nepodléhají, musí hlavně ochránit kosmonauta. Co vše je třeba obléct do kosmu představí výstava Kosmická móda, která v sobotu začíná v planetáriu v pražské Stromovce. S technickým ředitelem planetária Janem Šifnerem si ji s předstihem prošla reportérka Českého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosmická móda v Planetáriu Praha, ORLAN E skafandr určený pro práci ve vplném prostoru | Foto: Filip Jandourek

Většina lidí si myslí, že ve vesmíru hrozí umrznutí, podle Šifnera je ale mnohem větším problémem přehřátí. Proto mají kosmonauti ve skafandrech i chladicí systém.

Obléct kosmonauta ale není vůbec jednoduché. „Musí mít na sobě speciální spodní prádlo, které odvádí veškerý pot a současně jsou na něm nainstalovány senzory, které sledují jeho zdravotní stav,“ vysvětluje Šifner, co vše přijde pod lehký desetikilový skafandr. Ten je k dispozici při každém letu kosmické lodi a tak nemůže zabírat zbytečně moc místa a hmotnosti.

Na výstavě je k vidění i opak – skafandr vážící 112 kilo. Jeden z nejvzácnějších exemplářů, ruský skafandr ORLAN, se používá při práci ve volném vesmíru. „Tam, kde má ten kosmonaut ten baťoh se systémy, které mu zabezpečují život, tak tam jsou současně dvířka. Takže tenhle skafandr se neobléká, do něj se nastupuje,“ popisuje Šifner.

Od 12 hodin se v sobotu navíc v rámci doprovodného programu k výstavě Kosmická móda sejdou ve Stromovce fanoušci v kostýmech z legendární sci-fi světů Star Wars a Star Trek.

Kosmická móda v Planetáriu Praha, uniforma Stormtrooper ze seriálu Strar Trek | Foto: Filip Jandourek

Kosmická móda v Planetáriu Praha, kostými z filmu Zítra vstanu a opařím se čajem | Foto: Filip Jandourek

Kosmická móda v Planetáriu Praha | Foto: Filip Jandourek

Kosmická móda v Planetáriu Praha, uniforma Stormtrooper ze Strar Wars | Foto: Filip Jandourek

Kosmická móda v Planetáriu Praha, ORLAN E skafandr určený pro práci ve volném prostoru | Foto: Filip Jandourek

Regina Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme