Skládka nebezpečných odpadů v Pozďátkách zmizí

Jedno z nejvíce zamořených míst v České republice dnes začne odborná firma postupně likvidovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skládka odpadků

Skládka odpadků | Foto: Fotobanka stock.xchng

Téměř 13 let vytékala ze skládky nebezpečná kyselina sírová, která se dostávala do místního potoka Prašince a dál do řeky Jihlavy.

Kyselina vznikala reakcí dešťové vody a skalice zelené, která je na skládce uložená v obrovském bazénu, kde se však protrhla ochranná fólie. Kyselina tak volně unikala do podloží a vodou z místního potoka se dokonce několik lidí popálilo.

Obyvatelé dlouhá léta protestovali, ale nikdo je neposlouchal. Nynější sanace skládky je proto pro ně obrovským vítězstvím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Jež a Milan Havel ve Světě o deváté rádia Česko

Sanace vyjde na necelou půl miliardu korun. Většina peněz půjde z dotací evropských fondů a část zaplatí stát.

Skládka, která posunula legislativu

Nebezpečné odpady budou odstraňovat specializované firmy pod dohledem státního podniku Diamo. Podle jeho ředitele Jiřího Ježe bylo na tamní skládku v letech 1994 až 1997 navezeno přes 24 tisíc tun odpadů.

„Byly ale dovezeny velice nešetrně, přišly sem odpady, které sem přijít neměly a skládka zhavarovala. Začaly vytékat kyselé systémy a obrovským způsobem znečistily krajinu. Orgány skládku zastavily, od té doby byla v majetku několika firem, téměř všechny se zde zapsaly negativně, protože zkoušely skládku obnovit,“ poslal peripetie kolem skládky Jiří Jež na Rádiu Česko.

„V roce 2002 tehdejší vláda rozhodla, že ji dá Diamu a Diamo provede sanaci. Nicméně během týdne správce konkursní podstaty skládku prodal jiné firmě. Až v loňském roce se povedlo, že jsme skládku za stát koupili, vyřídili jsme všechny potřebné podklady, máme vyřízené peníze z EU a dneska slavnostně zahájíme sanaci skládky,“ řekl Jež.

Podle Milana Havla z ekologického sdružení Arnika se požadavky na skládkování od té doby významně zvýšily a zpřísnila se legislativa.

„To jsou případy, které tu legislativu posouvají. I ten případ skládky v Pozďátkách se vlastně dostává do učebnic, jako příklad, jak by se to nemělo dělat,“ upozornil Havel na Rádiu Česko.

Michal Malý, Lukáš Vincourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme