Skláři z Nového Boru předvedou v Orlických horách tradiční tavení skla dřevem

Deštné v Orlických horách se od dnešního odpoledne vrátí o staletí zpátky. Skláři tam budou tavit sklo v peci, kde se topí dřevem. Technologie se na českých horách používala po staletí a nadšenci ji dnes a zítra předvedou návštěvníkům horského střediska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

PéHáčko v Deštném na tradičním tavení skla dřevem | Foto: Jiří Kánský

Pec pod širým nebem se roztápí několik dní předem.

„Pec se musí roztápět pomalu, protože když celý rok stála, navlhla. Jsou vlhké i pánve. A kdyby se topilo rychle a rychle stoupala teplota, tak to celé popraská,“ vysvětluje Pavel Novotný, který přikládá se svými kamarády do pece už od středy.

Topí se smrkem, břízou nebo bukem, vyschlým nejméně tři roky. Tradiční tavbu, foukání a tvarování skla předvedou v Deštném skláři z Nového Boru. Mezi nimi také Lubomír Němec.

„To je malinká pícka. Máme tam malinké pánvičky. Dělají se repliky nějaké té secese, renesance. Nejde tu dělat nějaké velké vázy nebo něco takového,“ vysvětluje Lubomír Němec.

Vše mohou návštěvníci Deštného pozorovat pod širým nebem z několika metrů. Začíná se dnes odpoledne, to už bude v peci přes 1300 stupňů. Taví se až do večera.

V sobotu pak budou skláři předvádět své umění po celý den.

Jiří Fremuth, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme