Sklářské školy na Liberecku trpí nedostatkem studentů. Hrozí jim slučování

Studenty v Libereckém kraji možná čeká v příštích letech nemilé dilema. Střední školu budou zřejmě vybírat z menšího počtu vzdělávacích institucí. Stejně jako jiné kraje i ten Liberecký bojuje s nedostatkem dětí na středních školách, do kterých vstupují slabé populační ročníky. Liberecké školy jsou obsazené jen ze dvou třetin a kraj na financování všech nemá peníze. Mezi ohrožené obory, které by se mohly v budoucnu slučovat, patří například sklářství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklář

Sklář | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

V ateliéru Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově stojí u malířských stojanů pět studentek. Před sebou mají knihy, které zobrazují na papír.

„Připravují se k tomu, aby mohly dál tvořit i ve skle, protože samozřejmě výtvarná příprava umožní kvalitně vyrobit konkrétní výrobek,“ vysvětluje ředitel Petr Kolč, proč je taková příprava pro skláře potřebná.

Procházíme z brusičské dílny do dalšího ateliéru, kde několik studentů modeluje lidskou lebku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by se mohl řešit nedostatek studentů ve sklářských oborech, zjišťovala redaktorka Radiožurnálu Petra Benešová

„Je to opět výtvarná příprava k tomu, aby případné sklářské výrobky měly svoji patřičnou úroveň,“ dodává Petr Kolč.

Pro studentku Danielu Chodilovou ze čtvrtého ročníku prý byla šenovská škola jasnou volbou.

„Můj obor je velice perspektivní, takže si myslím, že uplatnění mít určitě budu na trhu práce,“ říká s hrdostí v hlase Daniela Chodilová.

Šenovská škola je nejstarší sklářskou školou na světě. Po více než sto padesáti letech existence ji ale možná čeká zrušení. Stejně jako další střední školy v Česku se i Kamenický Šenov potýká s nedostatkem studentů. Udržet nákladné odborné obory není jednoduché.

„Máme tak zhruba vykryto kolem padesáti procent v ročníku, protože ročník je kolem třiceti žáků. V současné době máme 66 žáků. Tak samozřejmě naše škola, která je orientovaná na praktickou výuku, tak provozní náklady jsou velmi drahé,“ upozorňuje ředitel školy.

Petr Kolč, který instituci vede teprve pár měsíců, má plán, jak školu udržet nad vodou. Chce více spolupracovat s firmami, čerpat z evropských fondů a také nabídnout dětem atraktivnější obory.

„Výpočetní technika, přiblížení se víc technickým oborům,“ vyjmenovává možné atraktivní oblasti Petr Kolč.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Jenže podle současného vedení kraje je nemožné finančně podporovat v regionu několik sklářských škol, které mají podobné zaměření.

„Je poměrně významný úbytek žáků, kteří mají zájem o studium na sklářských oborech. Tam samozřejmě je velice složité udržet výuku,“ vysvětluje Radek Cikl, náměstek hejtmana z ČSSD.

Podle něj by kraj ušetřil, kdyby se Kamenický Šenov sloučil s Vyšší odbornou školou sklářskou a Střední školou v Novém Boru.

Sklářská pec | Foto: Lukáš Milota

„Ty úvahy jsou úplně logické a samozřejmě se tím bude muset zabývat i třeba další politická reprezentace, která přijde po nás,“ upozorňuje Radek Cikl.

Jenže proti sloučení už v minulosti opakovaně protestovali učitelé i studenti. Z vedení šenovské školy byl navíc odvolán ředitel, který kritizoval snahy o propojování obou institucí. Kraj mu tehdy vyčetl chyby v účetnictví a porušování školského zákona.

Podle Ilony Jindrové, ředitelky novoborské střední školy, se teď musí kraj jasně rozhodnout, jaká je budoucnost obou škol.

„Hrozně mě trápí, že pověst naší školy byla velmi poškozena všemožnými peticemi, demonstracemi. Samozřejmě jak zřizovatel rozhodne, tak to bude,“ uznává Ilona Jindrová.

Sama ředitelka také bojuje o udržení školy. Dětem nabízí všechny tři stupně sklářského vzdělávání a další nové obory.

Slučování nebo nové technologie?

Sklářským školám letos finančně pomohlo ministerstvo školství, které do Libereckého kraje poslalo 4,8 milionu korun. Původně také chtělo, aby šenovská škola spadala přímo pod něj, a tím se zachránila před zánikem. Plán ale nakonec zkrachoval.

Podle náměstkyně ministra školství Evy Bartoňové z ODS, která kandiduje na libereckou hejtmanku, je ale potřeba sklářské školy podporovat.

„Kamenický Šenov je v míře své vlastní výjimečnosti už z toho důvodu, že je to nejstarší sklářská škola. Myslím si, že v nějaké podobě by měla být zachována. Ale musí v ní být – řeknu – rozšířeny aktivity. To znamená například vytvoření centra celoživotního vzdělávání, vytvoření forem, jako je letní škola,“ navrhuje Eva Bartoňová.

Kraj si prý bude muset stanovit i priority, jaké obory se mu vyplatí podporovat podle poptávky zaměstnavatelů. Už dnes statistiky ukazují, že se českým sklářským firmám na celosvětových trzích daří, podnikům ale chybí právě absolventi odborných škol.

Předvolební speciál s Martinem Veselovským z Liberce se zaměří i na další regionální témata kraje. Uslyšíte ho dnes na Radiožurnálu po 17. hodině. Videopřenos můžete sledovat na webu Zprávy.rozhlas.cz.

Petra Benešová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme