Sklářskou školu má zachránit veřejná sbírka

Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově hrozí zánik. Škola vznikla v roce 1856 a jde tak o nejstarší sklářskou školu na světě. Za nejistou budoucností instituce stojí finanční důvody a také pokles zájmu studentů o sklářský obor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově

Vedoucí sbírky skla Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Milan Hlaveš Radiožurnálu potvrdil, že dnes bude vyhlášena veřejná sbírka na záchranu školy.

„Aktuálně vznikají nejrůznější odborné a občanské iniciativy na podporu zmíněné školy. Ta dostala za úkol, aby do září tohoto roku sehnala jistý obnos peněz, aby obhájila svoji existenci. Starosta obce Okrouhlá proto vyhlásil veřejnou sbírku, která bude veřejně vypsaná právě dnes v areálu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze,“ řekl Hlaveš.

Škola v Kamenickém Šenově začala spolupracovat s Mezinárodní sklářskou federací a doufá, že pokud se jí podaří získat také zahraniční studenty, kteří by zde studovali, vydělá si na sebe.

Letos má škola jen kolem sedmdesáti žáků. Příští rok jich bude ještě o deset méně. Jen na mzdách by tak musel Liberecký kraj nad rozpočet poslat škole tři milióny korun.

Lukáš Vincourek, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme