Sklizeň hroznů na jihu Moravy je v plném proudu, réva je v dobré kondici

Sklizni hroznů na jihu Moravy přeje počasí. Bobule mají dostatek cukru, některým odrůdám ale chybí kyseliny. Jejich vyvážený obsah je přitom nezbytný pro to, aby vína chutnala, jak mají, a nekazila se. Vinaři proto musí do moštu i vína přidávat kyselinu vinnou nebo jablečnou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vinobraní, sklizeň vína (ilustrační foto)

Vinobraní, sklizeň vína (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Pro dokyselení získali vinaři výjimku od ministerstva zemědělství, vysvětluje vinař Jiří Maděřič z Moravského Žižkova na Břeclavsku:

„Dokyseluje se jen to, co je potřeba. Nedokyseluje se všechno, ale jen tam, kde kyselina schází podle rozboru. Přidá se 1,5 gramu kyseliny do moštu, a když je potřeba, dá se ještě přidat další asi tři gramy do vína.“

Přehrát

00:00 / 00:00

U sklizně vína na Břeclavsku natáčela Štěpánka Kadlečková

„Oproti loňsku mají hrozny o nějakých pět stupňů cukernatosti více,“ říká Maděrič a pomocí refraktometru zjišťuje, kolik cukru v sobě mají konkrétní hrozny.

Letošní ročník může patřit k těm lepším, shodují se odborníci. Na jakékoliv konkrétnější hodnocení je ale podle vinaře Milana Nestarce brzy:

„Bylo tady již tolik podobných ročníků, třeba 2003, kdy to vypadalo stejně, a kde jsou dnes ta vína? Nikdo si na ně nevzpomene. Ročník prověří vždy až čas. Vinař se prověří ve složitém ročníku. V dobrém ročníku udělá dobré víno v podstatě každý.“

Rané odrůdy vinaři již většinou sklidili. Teď je na řadě chardonnay, rulandské bílé a šedé. Vinobraní skončí na jihu Moravy až začátkem listopadu.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme