Škodám způsobeným únikem plynu se dá předcházet. Nejlepším pomocníkem je lidský nos

Škody za 100 milionů způsobil podle předběžného odhadu výbuch plynu před týdnem v Praze. Podobným neštěstím se přitom dá většinou předejít. Stačí v pravidelných intervalech kontrolovat plynové rozvody a spotřebiče a v případě pochybností se obrátit na poruchovou linku plynařů. Nejlepším pomocníkem je náš nos.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stane se břidlicový plyn součástí energetického mixu?

Stane se břidlicový plyn součástí energetického mixu? | Foto: Fotobanka stock.xchng

Do zemního plynu se přidává takzvaný odorant, takže při případném úniku lidi varuje výrazný zápach.

„V ten okamžik mohou zavolat na poruchovou linku 1239, kterou drží RWE 24 hodin denně. Naši pracovníci dorazí na místo a prověří, jestli se opravdu jedná o únik zemního plynu, nebo nikoli,“ říká Luboš Falhaur.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak předcházet neštěstím způsobeným únikem plynu, se Jiří Fremuth ptal Luboše Falhaura ze společnosti RWE

A jak zdůrazňuje, lepší je falešný poplach než potom skutečný problém. „Mnohdy býváme upozorněni na důležité závady, ať už na našem zařízení, které okamžitě opravujeme, nebo na zařízení koncového zákazníka, které si pak musí opravit on.“

Samotná zařízení, ať už jsou to plynové sporáky, karmy nebo kotle, by měla procházet pravidelným servisem, a to nejen z důvodu bezpečnosti, ale i správné funkčnosti. Ta má vliv velký vliv na spotřebu plynu.

„Ať si každý chrání peněženku třeba i tím, že má svá zařízení v pořádku. Neméně důležitá je správná funkčnost i z toho důvodu, aby nevznikly hmotné škody v případě nějaké chyby na daném zařízení,“ upozorňuje zástupce RWE.

O žluté trubky vedoucí od hlavního rozvodu ke spotřebičům by se měl starat majitel objektu. „Tam musí provádět kontrolu právě majitel. Prvotní signalizace nějakého problému je ale zvýšený zápach, který každý obyčejným nosem ucítí,“ dodává Luboš Falhaur.

Martin Hromádka, Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme