Škody po povodni sčítají i pěstitelé chmele na Litoměřicku a Žatecku

Škodu za desítky milionů korun nadělaly povodně pěstitelům chmele na Litoměřicku i Žatecku. Na chmelnicích stále stojí voda. Hrozí úplná zkáza některých chmelnic hlavně v blízkosti Labe. Tamní pěstitelé se bojí, že je to může zlikvidovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chmelnice v Heřmanově

Chmelnice v Heřmanově | Foto: Jana Káninská

„Dva dny před tím, než ta voda přišla, vymontovali jsme všechny motory, i tyhle těžké. Takže aspoň ty jsme zachránili,“ ukazuje Petr Markvart. Jeho rodina hospodaří u Labe v Brzánkách nedaleko Roudnice nad Labem už 300 let.

Jeho praděda i děda tady pěstovali chmel, obilí, brambory i dobytek. Petr Markvart skončil s chováním dobytka, chmel a obilí pěstuje na rodinné farmě dál. Teď ale uvažuje, že rodinnou tradici ukončí. Rozvodněné Labe mu po 11 letech opět zničilo sušárnu a česačku chmele, elektrocentrálu, stodolu s dílnou a samozřejmě veškeré obilí. Na chmelnicích leželo tři a půl metru vody.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci chmelařů postižených povodněmi se zajímal reportér Jan Beneš

„Při poslední povodni jsme chmelnici znova postavili a znova jsme ji přesázeli. Protože rostliny byly vyhnilé. Teď se povodeň opakuje. Já mám necelé čtyři hektary, takže škody jsou hrozné. Jen ve stručnosti, to, co jsem si zatím spočítal, je asi milion sedm set tisíc,“ bilancuje poslední povodeň Petr Markvart.

Letošní povodně a přívalové deště způsobily chmelařům velké škody. Zatím jsou odhadovány na zhruba 90 milionů korun. Konečné číslo ale může být vyšší. Záleží na tom, jak rychle voda z chmelnic, hlavně z půdy, odteče.

„I když jsme vodu vyčerpali nebo kolegové vyčerpávají, škody budou. Protože pokud ta rostlina stojí déle než 14 dní ve vodě, už vlastně ztrácí schopnost normální vegetace, révy začnou žloutnout, listy nakonec opadnou,“ konstatuje Jiří Kořen, jednatel Chmelařského institutu v Žatci.

Přibližně v příštím týdnu se tedy i Petr Markvart dozví, jestli jeho chmelnice povodeň přežily. Pro rodinu Markvartových to bude také odpověď na otázku, jestli letošní voda zastavila i 300 let rodinného hospodaření.

„Vydrželi jsme to i přes padesátá léta, přesto, že nám to zestátnili. Ale současná situace není žádná vábná. A já v mém věku 63 let, abych si šel do banky vypůjčit úvěr, to by byla sebevražda,“ tvrdí a zamyká svůj vodou zdevastovaný zemědělský areál.

Petr Markvart za už třetí povodeň za posledních 11 let nemůže. S pomocí státu nebo kraje přesto raději nepočítá. Daňové úlevy pro podnikatele zasažené povodní pro něj nejsou řešením.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme