Škody za desítky milionů napáchala povodeň v Toušicích-Mlékovicích. Pomoci můžete i vy

Peníze od vás, posluchačů Českého rozhlasu a čtenářů jeho zpravodajského webu, pomohou i lidem v povodněmi postižených Toušicích-Mlékovicích na Kolínsku. Obec patří ve středních Čechách k těm, kde živel udeřil před necelými dvěma týdny plnou silou. Voda z říčky Výrovky i protržené hráze mlékovického rybníka má na svědomí škody za desítky milionů korun. Český rozhlas se proto rozhodl poslat do Toušic-Mlékovic část výtěžku charitativní sbírky Pomáhejte s námi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mlékovice - tady býval dětský plácek. Teď tu najdete hlavně bahno | Foto: Michal Trnka

Jsme na obecním úřadě v Toušicích. Zdejší účetní a teď i koordinátorka humanitární pomoci Vlastimila Jirsíková tady právě rozděluje balenou vodu, dezinfekční prostředky nebo třeba pracovní rukavice.

Nechybí zkrátka nic, co by lidé z domů, které vyplavila voda z říčky Výrovky a také protržené hráze mlékovického rybníka, mohli potřebovat.

Před obecním úřadem se potkávám i s panem Vladimírem Honsem, který mi prozrazuje, že ho voda připravila o téměř veškeré základní vybavení. Nasedám do auta a jedu se s ním na tu spoušť podívat. Stačí jediný pohled na dům a podle stále vlhkých zdí je mi úplně jasné, že předminulou neděli tady muselo být opravdu zle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve středočeských Toušicích - Mlékovicích natáčel reportér Michal Trnka

„180 centimetrů venku a 133 centimetrů bylo v baráku. Dávali jsme všechno nahoru, na skříně a pak přijeli na lodičce hasiči nás evakuovat. Něco takového nepamatuju, a je mi 63 let,“ říká.

Vladimír Hons přišel kvůli velké vodě o hodně. Postele, gauč, téměř všechen nábytek, ale i elektronika - to všechno je teď nenávratně zničené. Doma mu zbyly doslova holé zdi.

„Mám to vevnitř všechno vykopané, otlučené, tak čekám, až to vyschne. Teď si dávám dohromady traktor, abych mohl tahat ploty, támhle betony zpátky rovnat, co je potřeba. Odvážet bahno a tak dále,“ prozrazuje mi vitální muž, který by se do poničeného domu rád vrátil už letos na podzim.

ONLINE: Vrcholí charitativní sbírka ČRo Pomáhejte s námi

Číst článek

Obecní úřad, pokud to půjde, pro to udělá maximum. Podle toušické starostky Hany Pazderové by část peněz, která doputuje do obce díky charitativní akci Českého rozhlasu Pomáhejte s námi, mohla posloužit právě panu Honsovi.

„Pan Hons bude potřebovat nějaký nábytek, spotřebiče. Dům neměl pojištěný, takže to bude u něj taky komplikovanější,“ podotýká starostka.

V Toušicích a Mlékovicích voda vytopila přes 30 domů. Nové vybavení proto potřebují i další domácnosti. Škody sčítá také obec - stačí se podívat na poničený parčík s dětským hřištěm v Mlékovicích nebo zdejší hasičárnu. I do ní se totiž zběsilý živel dostal.

Český rozhlas pomáhá obcím postiženým povodněmi | Foto: Michal Jindra

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme