Školáci dostali pololetní vysvědčení. Učitelé i policie doporučují zachovat nadhled

Žáci základních a středních škol dnes mají velký den. Po vyučování se totiž dozví, jak si od září ve škole vedli. Učitelé jim rozdají pololetní vysvědčení. Zatímco malé děti se těší na pochvalu rodičů, žákům posledních ročníků na známkách záleží hlavně kvůli přijímačkám na střední a vysoké školy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve třídě se právě rozdávala vysvědčení

Ve třídě se právě rozdávala vysvědčení | Foto: Tomáš Adamec

„Nervózní jsem z toho dost, protože jde docela o hodně. Protože jde už o budoucnost, musíme se na to nějak soustředit a dělat pro to všechno. Hlavně v matice a češtině," bere svůj start do života zodpovědně deváťák Alex Kadlec. Plánuje přihlášku na ekonomické lyceum, a tam na posledním vysvědčení velmi záleží.

„Některé školy berou i třeba bez přijímacích zkoušek jen na průměr. No a samozřejmě devátá třída, ta to vnímá velmi intenzivně, protože oni vědí, že na tom vysvědčení jim záleží," potvrdila ze zkušenosti Drahomíra Havranová, zástupkyně ředitelky Základní školy Sdružení na pražské Pankráci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o předávání vysvědčení připravila Evelyna Kulíšková

Pravidelně před koncem ledna na její dveře klepou žáci posledních tříd s tím, jestli mohou přinést referát navíc nebo se nechat přezkoušet právě proto, aby si vylepšili průměr vysvědčení, které se počítá.

Naopak bez stresu a v radostném očekávání jsou od dnešního rána děti z druhé třídy.

„Já se těším hrozně na vysvědčení, minule jsem měla samé jedničky, tak když dostanu jedničky, tak dostanu nějakou odměnu. Minulý rok to dopadlo dobře a ještě mě pochválili, šli jsme pak večer do mekáče a mohli jsme pak koukat na televizi," říkají jedničkářky.

Zdaleka ne všechny děti se ale mohou pochlubit tak dobrým prospěchem. Některé rodiče pak školní neúspěchy jejich děti vyloženě trápí. Podle Drahomíry Havranové by ale rozhodně neměli házet flintu do žita.

„Já jsem měla několik takových případů. Dítě, které mělo pomalý rozjezd, tak ve druhé třídě najednou nabralo elán a vítr do plachet skutečně se rozjelo. Takže není to tak, že by rodiče měli být smutní nad tím, že dítě zrovna ten rozjezd nemá dle jejich představ," vysvětlila zkušená kantorka s tím, že známky sice slouží jako určité vodítko, ale rozhodně nejsou ukazatelem úspěšnosti žáka.

„Některé děti, které nejsou až tak úspěšné na základním vzdělávání, tak mnozí z nich se uplatnili na střední škole nebo na vysoké škole nebo ve svém pracovním životě. A dokonce dokázali mnohem víc než žáci, kteří třeba byli úspěšní na základní škole."

Určitý nadhled rodičům doporučují také policisté, kteří zhruba od poloviny ledna evidují vzrůstající obavy školáků z reakcí doma. Přitom by stačilo školní výsledky v klidu probrat a zamyslet se nad tím, co se dětem povedlo a na čem by šlo třeba společně zapracovat.

Každopádně odměnou všem bude prodloužený víkend. Zítra si totiž děti užijí pololetní prázdniny.

mkp, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme