Školní jídelna Novolíšeňská v Brně je důkazem, že oběd může dětem chutnat

I když většina lidí nevzpomíná na školní jídelnu právě s láskou, dnes v ní některé děti obědvají raději než doma. Příkladem je jídelna Novolíšeňská v Brně. Žáci při hodnocení tamních kuchařek nešetří chválou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finále soutěže o Nejlepší školní oběd | Foto: Tomáš Adamec

„Tohle je například ze třetí třídy: „Sýrová pomazánka byla dobrá, bylo to dobré, jste dobrý kuchařky.“ Dětí píšou tak, jak to slyší, občas nějaký chyby, ale všeobecně je vidět, že jim chutná,“ předčítá šéfkuchařka Drahomíra Nováková z knihy, kterou mají děti k dispozici v jídelně.

Kuchařky se snaží vyjít vstříc i dětem s různými problémy, jako jsou celiaci, diabetici nebo alergici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do školní jídelny Novolíšeňská v Brně se vydala redaktorka Zuzana Plíšková

Bronzové medailistky z letošní soutěže o nejlepší školní jídelnu také řeší starý problém, jak dětem vnutit zeleninu. Zkouší nová jídla z vlastních receptů nebo nabízí více druhů salátů. Podle šéfkuchařky hraje velkou roli i stravování doma.

„I v té škole je vidět, co doma dostávají od rodičů. Od jedenácti let mají možnost si brát obědové zeleninové saláty, které jsou doplněné masem, k tomu se denně peče čerstvé pečivo. Většinou to mají rády starší holky kvůli štíhlé linii,“ směje se Nováková.

Děti jsou z obědů nadšené, jídlo jim velice chutná. „Nejvíc mi tady chutná rajda, tu mají excelentní,“ nešetří chválou jeden ze žáků.

Školní jídelny jsou pod stále větším tlakem rodičů, zajímá je kvalita jídla

Číst článek

„Dneska konkrétně byla polévka na můj vkus trochu slanější, myslím si, že pro děti by bylo lepší méně soli, ale jinak tu vaří chutná a zdravá jídla,“ hodnotí jedna z učitelek z nedaleké základní školy.

Obědy tu denně kuchařky vaří zhruba pro 1300 dětí. Pro některé z nich připravují několik let i dopolední svačiny.

Zuzana Plíšková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme