Školy a úřady na Plzeňsku se připravují na výměnu prezidentských obrazů. Klaus skončí v archivu

Se střídáním prezidentů souvisí i výměna oficiálních portrétů hlavy státu, které visí na úřadech a ve školách. Tato tradice pochází ještě z doby monarchie a neukládá ji žádný právní předpis či vyhláška. Záleží proto na rozhodnutí jednotlivých institucí, zda si obraz s novým prezidentem vyvěsí či nikoliv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oficiální portrét prezidenta tentokrát nepořizovala ČTK. Zeman se rozhodl pro renomovaného fotografa Herberta Slavíka | Foto: Miloš Zeman na Hrad

Například na 25. základní škole v Plzni nechali o umístění prezidentského obrazu ve třídách hlasovat žáky, velké množství z nich ovlivnila v názorech bezesporu rodina.

Portrét Miloše Zemana bude nakonec viset pouze v jediné třídě ze 34 a na dvou veřejně přístupných místech – v prostorách školní knihovny a informačního centra a v ředitelně.

„Každoročně se upravuje pár tříd, že se maluje, dělá se nová výzdoba, a většinou děti upřednostňují svoje obrázky, svoji výzdobu. V čelní stěně třídy máme tabule, někdy i dvě, takže místa tam zase až tolik není,“ uvažuje o dalších důvodech nezájmu zástupkyně ředitele Eliška Syřínková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Martina Klímová zjišťovala, jak se školy a úřady na Plzeňsku chystají na výměnu prezidentských obrazů

Portrét Miloše Zemana bude viset i na plzeňském hejtmanství. „Na krajském úřadě u pana hejtmana je současný pan prezident a bude tam i nový pan prezident. Ostatní radní se rozhodnou po inauguraci,“ potvrzuje vedoucí odboru vnitřních věcí Jan Nový.

Sehnat portrét nové hlavy státu ale není vůbec snadné. V papírnictví ho nemají a leckde ho ani neplánují objednat. V tuto chvíli se dá koupit přes internet nebo vytisknout v síti plzeňských kopírovacích center. Tam ho s předstihem pořídili také pracovníci plzeňského magistrátu.

„Odbor vnitřní správy magistrátu se na tuto situaci připravil, získal oficiální portrét nového prezidenta České republiky a v případě požadavků vedení města je schopen reagovat a samozřejmě zajistit potřebné množství,“ říká vedoucí technického oddělení Roman Císař.

Oficiální obrazy dosluhující hlavy státu Václava Klause skončí v městském archivu – stejně jako všichni předešlí prezidenti.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme