Školy v Královéhradeckém kraji řeší, jak ochránit děti a učitele před útoky zvenčí

Školská zařízení v Královéhradeckém kraji hledají způsob, jak ochránit děti a zaměstnance před útoky zvenčí. Důvodem k lepšímu zabezpečení budov je měsíc stará tragédie ve Žďáru nad Sázavou, kde duševně nemocná žena zabila na střední škole 16letého mladíka. Zřizovatelé proto obeslali své školy a od ředitelů jim přišly požadavky na milionové investice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitelka, škola, třída, děti, žácei (ilustrační foto)

Učitelka, škola, třída, děti, žácei (ilustrační foto) | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Především je to zabezpečeno samozřejmě technicky, ať už kamerami, nebo elektronickým vpouštěním dovnitř. Ale je jasné, že se občas stane, že dveře zůstanou pootevřené a může sem ve své podstatě kdokoli přijít. Takže my jsme třeba posilovali dozory, aby k tomu docházelo opravdu jenom minimálně,“ popisuje ředitel základní školy Úprkova v Hradci Králové Petr Lehký současné zabezpečení budovy.

Podle něj je malšovická škola zajištěná relativně dobře. Přesto na dotaz z magistrátu reagoval návrhem na zavedení čipových karet s fotografií a zřízením pozice vrátného. Jenom ze 17 hradeckých základních škol přišly k rukám vedoucí odboru školství magistrátu Aleny Synkové podněty na zabezpečení budov za víc než 3 miliony korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Školy v hradeckém kraji hledají způsob, jak ochránit děti a zaměstnance před útoky zvenčí. O téma se zajímal redaktor Jiří Fremuth

„Samozřejmě že jsme po incidentu ve Žďáru udělali znovu nějaká opatření a vyzvali jsme ředitele, aby nám řekli, co by ještě potřebovali do svých škol, aby co nejlépe zajistili bezpečnost zaměstnanců a dětí,“ říká vedoucí školského odboru.

Ředitelé hradeckých škol a školek navrhovali zavedení čipových karet, bezpečnostních kamer nebo instalace videotelefonů. Nejčastějším návrhem ale bylo zřízení místa vrátného. To považuje za jediné opravdu účinné opatření i ředitel Petr Lehký.

Zaplatit vrátné by stálo miliony

„Můj názor je jednoznačný: pokud u hlavního vchodu, kde je největší provoz, nebude celý den stát nějaký člověk, který to bude hlídat a skutečně prověří každou dospělou osobu, která sem bude vcházet, tak nám peníze na technické vybavení mnoho nepomohou. Člověka potřebujeme,“ je přesvědčen ředitel Lehký.

Zaplatit vrátného nebo ostrahu by stálo ročně miliony korun. Teď se čeká, jestli peníze na zabezpečení škol najde ministerstvo. Obdobná kontrola proběhla i na školách středních, které zřizuje Královéhradecký kraj.

„Ve všech školách mají buď vstup na čipy, nebo na zvonek, zabezpečení kamerami, někde přijde otevřít člověk, který je k tomu pověřen. Skutečně si nevybavuji, že by někde něco takového chybělo,“ říká radní pro školství Táňa Šormová z KSČM.

Z 89 školských zařízení zřizovaných krajem se ozvaly s menšími požadavky na lepší technické zabezpečení tři školy. Podle Táni Šormové je ale potřeba se zamyslet i nad vzděláváním dětí.

„Myslím si, že bychom se měli trochu víc zaměřit na velmi intenzivní výchovu dětí k tomu, aby byly schopny zvládat krizové situace, aby se uměly ochránit. Tady si myslím, že jsme trošičku něco zanedbali,“ dodává radní pro školství.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme