Skupina umělců si stěžuje na nečinnost ministerstva kultury v případu hotelu Praha

Skupina umělců podala stížnost proti nečinnosti ministerstva kultury v případu památkového řízení s Hotelem Praha. Umělci nesouhlasí s tím, že chce majitel budovu zbourat a na jeho místě postavit školu. Ministerstvo podle nich svojí nečinností k očekávané demolici přispělo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Praha

Hotel Praha | Foto: Ivana Veselková | Zdroj: Český rozhlas

„Podle našeho názoru a názoru relevantních odborníků měl být (hotel) uznán jako kulturní památka a tímto způsobem by měl být posuzován, to znamená, že by neměl být demolován,“ řekl organizátor petice Lukáš Matoška.

Stížnost podepsalo více než 150 signatářů. Podle Lenky Brandtové z ministerstva kultury je ale zcela bezpředmětná. Resort prý musel postupovat tak, aby důkladně zvážil všechna stanoviska. Jestli má Hotel Praha památkovou hodnotu, ale také to, aby jakékoli další řízení nepoškodilo jeho vlastníka.

„Ministerstvo konalo dle správního řádu. To znamená, že jsme podnět přijali, vyhodnotili a následně pisatelům sdělili, že neshledáváme žádné důvody k zahájení řízení. V agendě o prohlášení věci za kulturní památku se jedná o naprosto běžný postup.“

Tím, že ministerstvo kultury nezahájilo správní řízení, je podle signatářů petice spoluodpovědné za to, že se majitel zbavil věcí z interiéru včetně řady uměleckých děl. Už dříve proto zorganizovali několik protestních akcí.

Názor na uměleckou hodnotu Hotelu Praha se liší i mezi odborníky. Například pražští památkáři ve svém stanovisku potvrdili, že jde kvalitní modernistickou stavbou. Současně ale dodali, že není možné ji hodnotit jako architektonický přínos své doby.

Igor Maňour, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme