Slavkov u Brna se soudí o vlastnictví barokních soch v zámeckém parku

Pětapadesát vzácných barokních soch v parku slavkovského zámku nemá majitele. Není totiž jasné, jestli byly součástí převodu zámku ze státu na město před dvaceti lety. Neurčité vlastnictví teď komplikuje jejich památkovou obnovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

6. prosince 1805 bylo na slavkovském zámku podepsáno příměří | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, uživatel Kirk

Většina barokních soch nutně potřebuje zásah restaurátorů. Když ale město požádalo ministerstvo kultury o dotaci, neuspělo. Nemohlo totiž dokázat, že je majitelem. Proto teď podalo k soudu žalobu na určení vlastníka.

„Domníváme se, že socha jako taková je věc nemovitá a měla by patřit zámku. Tu jistotu nám dá až soud příslušné instance, ke kterému jsme tuto určovací žalobu podali,“ říká starosta Slavkova Michal Boudný z ČSSD.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových snahu města o obnovu soch nechce komplikovat, dodává ředitel brněnské pobočky úřadu Ivo Popelka.

„Naopak je naším cílem, aby - pokud to půjde a to čerpání na rekonstrukci soch bylo možné, tak aby se tak skutečně stalo. Bez ohledu na vedený soudní spor.“

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme