Slavnosti jablek se na Jičínsku konají i přes letošní špatnou sklizeň

Ovocnáři a milovníci jablek se dnes sjíždějí do Holovous na Jičínsku. Už po deváté tam totiž pořádají Slavnosti holovouských malináčů, tedy české odrůdy jablek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jablka | Foto: Stanislav Peleška

Přestože slavnosti začínají až po 13. hodině, náves již několik dní voní jablečnými štrůdly a domácími koláči. Koná se totiž každoroční soutěž o nejlahodnější jablečný moučník a o nejoriginálnější dekoraci s jablkem.

Na programu je také jarmark, hudební vystoupení, plavení koní, soutěž ve válení balíků slámy či ve výlovu jablek z vody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Pařízek přibližuje program Slavnosti holovouských malináčů

Ovocnáři si přitom letos stěžují na jednu z nejhorších sezón a ani Jičínsko není výjimkou. Za letošní menší odrůdou podle pěstitelů stojí především mrazy, které postihly republiku na jaře.

Letos ovocnáři očekávají sklizeň zhruba 71 tisíc tun jablek, což je od roku 1984 vůbec nejméně. V průměru je to asi o 40 % méně než v jiných letech.

Na cenu jablek by ale špatná úroda neměla mít vliv, ceny totiž většinou nastavují až hypermarkety. Některé ovocnářské firmy proto letos musely přistoupit k úsporným opatřením a například snížit počty zaměstnanců.

Odrůda holovouský malináč byla objevena již v 18. století. Jičínsko obecně pak patří k oblastem s rozvinutým sadařstvím.

Martin Pařízek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme