Slavnosti svobody v Plzni vyvrcholily vzpomínkovým aktem

Už třetí den vzpomínali obyvatelé Plzně na osvobození americkou armádou před 67 lety. Slavnosti svobody vyvrcholily odpoledne vzpomínkovým aktem u památníku Díky, Ameriko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jízdou kolony historických vojenských aut Convoy of Liberty pokračovaly 5. května v Plzni Slavnosti svobody, oslavy konce války v roce 1945. Na snímku se lidé zdraví s jedním z válečných veteránů.

Jízdou kolony historických vojenských aut Convoy of Liberty pokračovaly 5. května v Plzni Slavnosti svobody, oslavy konce války v roce 1945. Na snímku se lidé zdraví s jedním z válečných veteránů. | Zdroj: ČTK

Největší změnou v letošním ročníku oslav byl bezesporu jiný termín průjezdu Konvoje svobody Plzní.

Jízda se uskutečnila včera večer a budila stejné nadšení jako v minulých letech. Lidé zaplnili obě strany ulice, stáli v oknech, na balkónech a tleskali především projíždějícím veteránům. Každý z nich měl vlastní džíp označený jménem. Podávali si s okolo stojícími ruce, rozdávali americké vlaječky a lidé jim dávali najevo své uznání.

V čele konvoje chyběl lehký tank, který na oslavy do Plzně bohužel nedorazil. Jeho místo zaujala historická vozidla 16. obrněné divize, která vstoupila jako první v roce 1945 do Plzně a osvobodila ji.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plzeňských Slavnostech svobody informovala podrobně reportérka Martina Klímová

Některé kluby vojenské kluby se však Convoy od Liberty nezúčastnily a uspořádali dnes konvoj vlastní. Akce „Plzeň plná džípů“ patřila údajně k doprovodnému programu. Zúčastnilo se jí asi padesát vozidel. Cílem akce bylo připomenou skutečné datum, kdy byla Plzeň osvobozena.

Belgičtí veteráni ze 17. střeleckého praporu, o kterých se málo mluví a kteří se osvobození Plně také zúčastnili, darovali Muzeu generála Pattona mapku jejich postupu Evropou, belgickou vlajku s pamětní stuhou s nápisem „Svým osvoboditelům město Plzeň“, která pochází z roku 1945, a také svoje medaile.

Dalším dojemným darem muzeu je americká vlajka, která byla na rakvi válečného veterána, který zemřel v listopadu loňského roku, a jeho syn ji spolu s ostatními veterány daroval muzeu.

Martina Klímová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme