Sledovali jsme ONLINE: Výbuch plynu v centru Prahy zranil 35 lidí. Provoz už je obnoven

Budovou v Divadelní ulici u Smetanova nábřeží v centru Prahy, patřící Řízení letového provozu, otřásl kolem desáté hodiny dopoledne silný výbuch. Může za něj únik plynu. Na místo přijeli hasiči, záchranáři, policie i plynaři. Přes 200 osob bylo evakuováno, zdravotníci ošetřili 35 zraněných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch v budově v Divadelní ulici | Foto: Zuzana Vlčková

Jeden starší muž byl následkem výbuchu zraněn těžce, v motolské nemocnici mu museli operovat nohu. Žena ve středním věku utrpěla středně těžká zranění, výbuch jí poškodil ucho. Většina zraněných ale má "jen" zhmožděniny či menší tržné rány.

Nejprve se spekulovalo o tom, že pod troskami zůstalo několik lidí. Záchranáři se psy proto sutiny prohledali, zvířata ale nikoho nenašla. Také policie nikoho nepohřešuje.

„V tuto chvíli nejzásadnější věc, kterou mohu konstatovat, je, že se jedná o výbuch plynu a že se tedy nejedná podle všech dosavadních vědomostí o teroristický útok,“ oznámil na odpolední tiskové konferenci pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výbuch plynu v centru Prahy poškodil budovy v bloku na rohu mezi Smetanovým nábřežím a Národní třídou

Ještě několik hodin po explozi hrozilo nebezpečí dalšího výbuchu. Plynaři sice v okolí odpojili dvacet přípojek, k hlavnímu uzávěru plynu se ale přes suť dostávali dlouhé desítky minut.

Podle ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Peška budou práce na místě pokračovat asi ještě 48 hodin.

Po výbuchu byla doprava v okolí na několik hodin uzavřena. Prostor se stal pro tramvaje i auta znovu nepřístupný kolem třetí hodiny, kdy byly u kavárny Slavia naměřeny vyšší koncentrace plynu. V současnosti je uzavřen pouze chodník na Národní třídě a Smetanově nábřeží. Tramvaje pak nestaví v zastávce Národní divadlo na Smetanově nábřeží.

Praha zřídila krizovou linku 800 100 991. Lidé tam dostanou všechny potřebné informace.

Exploze poškodila i okolní domy a zaparkovaná auta. Utrpěla například budova Nové scény Národního divadla, Akademie věd nebo galerie Hollar. Podle městského statika by ale domy v okolí výbuchu měly být v pořádku.

Statika budovy, kde plyn explodoval, je nicméně vážně narušená. Zřítilo se v ní celé první a část druhého patra. Její osud je tak nejasný.

Předseda Akademie věd Drahoš: Po výbuchu jsme pomáhali ošetřit zraněné kolegy

Číst článek

„Situace je dosti vážná a hlavně vzhledem k provozu, který je v těsné blízkosti objektu. Domluvil jsem se s naším smluvním partnerem, to je s firmou Metrostav, která přijela na místo s teleskopickými vzpěrami a poškozenou zeď do ulice Dlouhá v této době tato firma podpírá,“ přiblížil statik Petr Macháň.

Podle primátora je město připravené pomoci jak Univerzitě Karlově, jejíž dvě budovy byly také poškozené, tak lidem, kteří by případně potřebovali náhradní ubytování.


Budovou v centru Prahy otřásl výbuch | Foto: Český rozhlas

Většina zraněných jsou studenti z okolních škol. Lékaři ošetřují řezné rány nebo proražené bubínky

Číst článek

Pod tlakovou vlnou se na mě vyvalilo okno, líčí svědkyně výbuchu

Číst článek

Zuzana Vlčková, Tereza Bartůňková, Nikola Bojčev, Klára Bílá, Martin Karlík, Kristina Winklerová, Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková, David Bernardy, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme