Sloučení brněnských fakultních nemocnic zřejmě proběhne bez výraznějších protestů

Oznámení ministra zdravotnictví Leoše Hegera, která zdravotnická zařízení by se měla sloučit, nevyvolalo v Brně žádné velké překvapení. O spojení Fakultní nemocnice u svaté Anny s novější a větší Fakultní nemocnicí Brno se totiž diskutuje už delší dobu. Počet lékařů by měl zůstat stejný, o místo ale zřejmě přijde část ostatního personálu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně v Pekařské ulici

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně v Pekařské ulici | Foto: Vladan Dokoupil

Situace je o to jednodušší, že ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus asi čtvrt roku řídí také Nemocnici u svaté Anny. Souhlas se záměrem už dříve vyslovila i lékařská fakulta.

Masarykova univerzita očekává, že sloučení zefektivní nejen léčebnou péči, ale i výuku studentů medicíny.

„Situace v Brně je unikátní v tom směru, že tady skutečně proti jedné fakultě lékařské stojí několik fakultních nemocnic – to nemá obdobu ani v Praze, ani v Olomouci, ani v Ostravě. Já myslím, že tam je prostor pro jisté úspory provozních nákladů, které jsou spojeny s tím současným modelem, kdy spolu ty nemocnice vlastně soutěží,“ soudí rektor Mikuláš Bek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ivan Holas zjišťoval, jak probíhají v Brně přípravy na sloučení fakultních nemocnic

Společné týmy jednotlivých odborností z obou nemocnic už několik týdnů vypracovávají závěry, jak by podle nich mělo ke sloučení dojít, aby bylo optimální a spravedlivé.

Pokud jde o ekonomický stav, je na tom Nemocnice u svaté Anny podstatné hůř, podle ředitele obou nemocnic Romana Krause to ovšem nelze klást za vinu špatnému hospodaření předchozího vedení, ale odejmutí výdělečných oborů.

„Kardiochirurgie je samostatná. Radiační onkologie, to znamená ozařovače, svaté Anny byly vzaty v roce 2009. Jenom ty vydělají ročně skoro 70 milionů čistý zisk. Takž ta svatá Anna nemá vlastně dost možností, jak si dobře vydělat, na druhou stranu svatá Anna je dneska nejhůř placená fakultní nemocnice, když se podíváte na základní sazbu v DRG. A to jsou prostě historické důvody, které sahají 15 let zpátky,“ vysvětluje.

Spojení obou nemocnic je nezbytné i pro další plánovaný krok – transformaci všech fakultních nemocnic v republice na univerzitní, a to ve formě veřejnoprávních institucí. Ty by měly mít mnohem větší samostatnost a vícezdrojové financování.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme