Sloučení ostravských univerzit bude složité, pomohou s ním i experti z Dánska

Veřejné i soukromé vysoké školy by brzy mohly přemýšlet o námluvách. Ministerstvo školství chce totiž podpořit jejich slučování zákonem, aby univerzit bylo méně. Úřad už dohlíží na první fúzi – Vysoké školy báňské-Technické univerzity a Ostravské univerzity. Se sloučením jim budou radit i odborníci z Dánska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

VŠB-TU Ostrava

VŠB-TU Ostrava | Foto: F. Tichý

„Přestane být taková ta rivalita mezi ostravskou a báňskou školou,“ přemýšlí o výhodách sloučení univerzit Lucie Jarošová, studentka 2. ročníku Vysoké školy báňské.

Jednu „superškolu“ by přivítal i její spolužák Tomáš Durčák. „Máme to pořád půl na půl, teď to bude reprezentovat lépe,“ míní Durčák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném sloučení ostravských univerzit natáčela redaktorka Iva Havlíčková

Vysoká škola báňská je zaměřena technicky a má 24 tisíc studentů. Na Ostravské univerzitě s asi 10 tisíci studenty se vyučují hlavně humanitní obory a také medicína. Analýza však ukázala, že sloučení univerzit bude dost složité.

„Ukazuje se, v rámci analytické práce, co jsme udělali, že ty věci nejsou úplně jednoduché. Spousty věcí máme rozdílných, spousty věcí máme obdobných. Ale myslím si, že kde je dobrá vůle, tak tam je i cesta,“ doufá rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.

Vyřešit budou muset školy například i to, kdo bude zodpovědný za pokračování projektů placených z evropských peněz.

„Obě dvě univerzity dohromady mají projektů z evropských fondů za několik miliard a to je tak velký objem, že i převod na nový subjekt bude velice komplikovaný,“ upozorňuje rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

Ministerstvo školství podpoří slučování univerzit. Veřejných i soukromých

Číst článek

Výhody nové školy ale podle něj zastíní všechny problémy, které budou muset překonat. „Pokud bychom budovali úplně novou univerzitu, tak už ji můžeme budovat jako univerzitu 21. století, čili univerzitu se zcela jinými vnitřními pravidly, se zcela jiným pohledem na vědecké aktivity,“ míní Močkoř.

„Studenti budou moct jezdit do vysoké školy, která bude myslím nadprůměrná a bude mít třeba fakulty blízko sebe a na jednom místě,“ přeje si Kevin Lubojacký z Bohumína, který právě nastupuje do 1. ročníku na Ostravské univerzitě.

Cesta k jedné škole je ale dlouhá a potrvá ještě několik let. Vznik nové školy, který by se měl uskutečnit v roce 2015, ale vyžaduje změnu zákona.

I o tom budou jednat rektoři obou univerzit se zástupci ministerstva školství příští týden. Do Ostravy navíc koncem září přijedou také odborníci z Dánska, kde mají s fúzí vysokých škol zkušenosti.

Klára Bílá, Mirko Kašpar, Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme