Šluknov žádá více policistů, podle Romů jde o zbytečnou hysterii

Starostové severočeských měst uvítali posílení policejních hlídek i vyslání padesáti těžkooděnců. Mají přispět k udržení pořádku ve Šluknovském výběžku, kde se v posledních týdnech vyostřuje napětí mezi místními občany a početnou romskou komunitou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté hlídkují v Rumburku, kde v posledních dnech došlo k několika střetům místních s nepřizpůsobivými občany | Zdroj: ČTK

O posílení hlídek žádali vedení policie starostové Rumburku, Varnsdorfu, Šluknova a Nového Boru. Starostka Šluknova Eva Džumanová si přeje, aby byly početní stavy policistů posíleny už natrvalo. „Určitě bych byla ráda, pokud by tento stav mohl být trvalý, ale stojím nohama na zemi a myslím, že zde jednotky nezůstanou,“ říká.

Za současnou vyhrocenou situaci na severu Čech podle ní mohou Romové. „Příčinou je opakovaný a brutální útok z řad Romů na místní občany,“ vysvětluje Džumanová. Důvody jejich útoků však nechápe.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyhrocené situaci na Šluknovsku hovořila v Ozvěnách dne starostka Eva Džumanová a Ivan Veselý z romského sdružení Dženo

„Do hlav zločinců nevidím. Nevím, jestli to byl nějaký jejich momentální motiv, nebo že si připadali jako hrdinové. Nedokážu zhodnotit, jestli si vůbec dokázali představit důsledky svých činů,“ říká k nedávným incidentům v Novém Boru, Rumburku a Šluknově.

Starostka Džumanová však nesouhlasí s názorem, že za problémy stojí jen noví přistěhovalci, které do pohraničních měst vystěhovávají realitní agentury. „Ve Šluknově mají 80 procent majetkové trestné činnosti na svědomí šluknovští občané, nikoli přistěhovalci,“ tvrdí Džumanová.

Dlouhodobě neřešené problémy

Podle předsedy romského sdružení Dženo Ivana Veselého však nejsou současné policejní manévry přiměřené situaci. „Je to uměle vytvořená hysterie. Samosprávy na severu Čech jen sklízí to, co před deseti lety zasely,“ míní Veselý.

Před možnými konflikty prý romská sdružení varují už několik let. „Upozorňovali jsme, že při růstu nezaměstnanosti mezi Romy poroste i kriminalita. Úřady nedělaly žádnou prevenci, žádnou sociální práci, absolutně nic. Teď se nedivme, že se na severu děje to, co se děje,“ zlobí se Veselý.

Romové ve Velké Lomnici u Popradu se návštěv zahraničních turistů neobávají | Foto: Vojtěch Berger

Reakci starostů ani policie Veselý nechápe. „Už bylo tolik rasových vražd a napadení a posílali se někdy těžkooděnci? Reagovala nějak policie?“ zlobí se Veselý.

Úřady by podle něj měly s problémovými lidmi více komunikovat, řešit jejich nezaměstnanost a dát jim vizi budoucího života. „Lidi nevidí svou budoucnost a nikdo je ani nevede a nemotivuje k tomu, aby sami začali pracovat změně svých životů,“ říká Ivan Veselý.

Situace na severu Čech se vyostřila po sérii útoků. Počátkem srpna zaútočila v Novém Boru na Českolipsku skupina Romů mačetami na barmanku a hosty. V neděli napadlo v Rumburku dvacet Romů cestou z baru šest mladíků. Když se napadení schovali do domu, rozmlátili útočníci dveře a jednoho muže zbili teleskopickými obušky. Tři z pachatelů už policie dopadla, po dalších stále pátrá.

Starostové Šluknovska si už delší dobu stěžují, že se do jejich obcí masově stěhují noví obyvatelé, často ze sociálně vyloučených lokalit velkých severočeských měst. Nově příchozí obviňují z rostoucí kriminality i vyvolávání konfliktů se starousedlíky.

Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme