Šluknovem na Děčínsku znělo vábení jelenů. Soutěžili zde studenti lesnických škol

Šluknovem na Děčínsku zněly v sobotu fanfáry i halali troubené na lovecké hudební nástroje, ale i vábení jelenů třeba na duté rohy. Už po čtvrté se sešli studenti středních a vysokých lesnických škol na soutěži trubačů a vábičů. Umění vábit nebo myslivecké troubení je podle organizátorů velkou výhodou, když se mladí lidé uchází o práci v lesnictví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soutěžící ve vábení jelenů

Soutěžící ve vábení jelenů | Foto: Tomáš Mařas

Minulé ročníky se konaly v Kostelci nad Černými lesy. Proč se čtvrtý ročník konal právě ve Šluknově prozradil jeden z organizátorů Jaroslav Petrželka:

„Bylo to rozhodnutí pro oživení soutěže, pro podporu místního regionu, pro zviditelnění tradic myslivosti a rozvoje lovecké hudby.“

V troubení soutěžili sólisté i soubory. Konkurence byla velká. Soutěžící byli z Čech i ze slovenského Zvolena. Skupina slovenských trubačů byla, až na jedinou výjimku, složena ze samých dívek.

„Líbilo se mi to hraní na lesní roh. Jinak než jen to střílení,“ vysvětlila Veronika Lehocká, co přivede děvče do řad myslivců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Tomáše Mařase ze Šluknova na Děčínsku, kde se konala soutěž trubačů a vábičů

Kulturní dům zněl hudbou, šluknovský zámek zase ožil vábením jelenů. Předloňský vítěz ve vábení Ladislav Kozák prozradil, jak udělat ten správný zvuk:

„Jde o to, že hrdlem jakoby zavrčíte. Když to uděláte bez rohu, tak to tak nerezonuje a nezní to jako jelen.“

Porota hodnotila především věrnost zvuku. Proto porotci seděli odděleně za plentou, aby na soutěžícího neviděli. Začátečníkovi ve vábení jelenů Štěpánovi Votavovi nevadilo, že na porotu neviděl a reakce neznal:

„Jedná se o objektivní hodnocení hlasu. Soustředím se na ten svůj hlas, který chci porotě ukázat, porota tam v tom momentě nehraje žádnou roli. Vábím tak, jak považuji za vhodné.“

V porotě sedí myslivci, kteří mají dobře naposlouchané hlasy jelenů přímo z přírody. Vábení musí být co nejvěrnější, ať už se jedná o vítězný ryk po vyhraném souboji, nebo výzvu jelenů k boji. Vábí se nejen na novodurové vábničky.

„Soutěžící vábí většinou na plastové faulhábry, dále na mušle tritonky. Není výjimkou ani stvol z bolševníku. Dále můžou troubit třeba na půllitr. Půllitr si jen tak nahnou do boku a jedná se o to rozezvučení, o to znásobení hlasu,“ prozradil další z organizátorů Jan Cukor.

Vábničky se dnes vyrábí z novoduru, karbonu nebo i v kombinaci dřevěné drtě, tvrdého papíru a bukového dřeva.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme