Šluknovský výběžek bude střežit krajská pořádková jednotka

Na klid a pořádek ve Šluknovském výběžku začne dohlížet krajská pořádková jednotka. Policisté budou do měst v regionu dojíždět z Ústí nad Labem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé ve Varnsdorfu demonstrují proti nárůstu kriminality ve Šluknovském výběžku | Zdroj: ČTK

Pořádková jednotka oficiálně vznikla 1. května, do terénu se poprvé vydá dnes večer. Jejím působištěm budou města jako Varnsdorf, Šluknov a další lokality na severu Děčínska, kde od loňského podzimu eskaluje sociální napětí.

V ulicích bude ve večerních a nočních hodinách hlídkovat 25 policistů, kteří jsou připraveni i na náročnější zákroky.

„Jednotka bude disponovat materiálem, kterým běžní policisté vybaveni nejsou, zejména pro případ hromadných zákroků,“ uvedl zastupující ředitel policie Ústeckého kraje Jiří Šenkýř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta města Varnsdorf Martin Louka a starostka Šluknova Eva Džumanová se vyjádřili ke vzniku pořádkové jednotky

Pořádková jednotka pro Ústecký kraj má v současnosti 50 policistů. Plánovaný konečný stav je 170 mužů.

„Jedním z důvodů nespokojenosti je drobná i větší majetková trestní činnost, zdroj získávání finančních prostředků. Právě v této oblasti může pravidelný policejní dohled, který nebude jenom represivní, ale také preventivní činností, velice pomoct. A takováto pomoc je vždycky vítaná, i když není jediným opatřením, které situace vyžaduje,“ myslí si starosta města Varnsdorf Martin Louka.

Bezpečnost se zvýší, věří starostové

Dodal, že město podniklo také další opatření pro zajištění pořádku. Zvýší se například počet městských strážníků, kamerový systém byl rozšířen o monitorování problémových lokalit, na žádost obyvatel byla zavedena ranní linka školního autobusu a radní přijali vyhlášku omezující negativní projevy života nepřizpůsobivých na veřejných místech.

Pořádkovou jednotku veřejnost podle starosty uvítá, přestože se prý pro město zase tolik nezmění. „Ta prvotní reakce nebude nikterak veliká, protože v podstatě dochází ke střídání stráží a dochází k tomu, že odsud vlastně odcházejí jednotky, které sem zajížděly v minulosti, a začínají zde působit jednotky nové. To znamená, že by v podstatě nemělo být při této činnosti navenek nic nového příliš patrné,“ vysvětlil.

Nová jednotka ovšem bude na rozdíl od předchozích umístěna na severu nastálo. Právě pocit permanentního dozoru by mohl podle starostky Šluknova Evy Džumanové přispět k stabilizaci situace: „Já si myslím, že přítomnost policejních jednotek nebo pořádkové jednotky zde na severu Čech bude určitě ku prospěchu a určitě k zvýšenému pocitu bezpečí občanů.“

Policie velmi pomohla s řešením problémů, které vyvstaly v srpnu loňského roku, upozornila starostka. Napětí se prý podařilo zklidnit, přestože míra majetkové trestné činnosti neklesla. Myslí si ale, že stát by měl udělat více.

„My bychom potřebovali pochopitelně legislativní změny, které by nám situaci umožnily řešit komplexně, ať je to problém sběren, zastaváren a tak dále. Z toho důvody my starostové tlačíme na politiky, aby se těmito problémy zabývali,“ řekla.

Josef Suk, Kristina Winklerová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme