Sluneční elektrárny jsou i na místech, kde byste je těžko hledali

Z Česka se stal ráj sluneční energetiky a poslanci to těžko změní. Dnes mají sice schvalovat vládní novelu, která fotovoltaice omezuje podporu, ale obrovské množství elektráren už stojí a stát bude dalších dvacet, třicet let. Mnohdy se přitom panely na ocelových konstrukcích dostaly do lokalit, kde byste je těžko čekali. Například do Víru v malebném údolí řeky Svratky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní zahájení provozu největší české solární elektrárny Vepřek na Mělnicku

Slavnostní zahájení provozu největší české solární elektrárny Vepřek na Mělnicku | Foto: Jana Huzilová

Hektarová sluneční elektrárna vznikla ve Víru pod divokými skalami, kde usadili svá obydlí chataři jenom několik metrů od posledních domů a také od rybníku, který je odpočinkem pro například pro tuto trojici mužů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Víru se byl podívat redaktor Dan Burda.

„My jsme hlavně rybáři, takže sem chodíme chytat. Moc rádi to tady nevidíme. Ale my se od toho budeme izolovat,“ podotkl jeden z nich a druhý ho doplnil: „Už jsou tady vysázené stromky.“ Podle třetího muže to ale estetické moc není. Lidem se to podle nich nelíbí. „Je mám to ale houby platné, protože, když je to postavené, tak s tím nikdo nic neudělá.“

Podle rybářů stavbu nejprve místní podporovali, nedokázali si ale prý představit, jak ocelová konstrukce vypadá. Sám majitel Radek Ambrož si ale z názoru některých sousedů hlavu nedělá. „Na různé vztahy jsem zvyklý. Podnikám deset let, na vesnici se to samozřejmě někomu nelíbí, někdo tomu fandí. Je to jako všude jinde.“

Obecní úřad ve Víru za podnikatelem stojí. Sluneční elektrárna přinese do rozpočtu asi dvě stě tisíc korun ročně. Při dvacetileté životnosti půjde částka do milionů a starosta Ladislav Stalmach říká, že zastupitelstvo nemůže být vybíravé.

„Ani krajinný ráz není nijak poškozen, i když jsem samozřejmě připomínky slyšel. Říkal jsem, udělejte tady skanzen, dávejte nám ročně deset milionů a my tady budeme mít jenom dřevěné domečky. Pokud chceme nějakým způsobem dál žít, tak se musíme snažit i vydělávat si,“ dodal Stalmach.

Daniel Burda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme