Sluneční hodiny v Třešti ukazují kvůli chumelenici stále zimní čas

Dnes v noci jsme spali o hodinu méně, Evropa totiž přešla na letní čas, a tak jsme si museli přetočit hodinky dopředu. Nový čas už dnes měly ukazovat také největší sluneční hodiny v republice, které mají v Třešti na Jihlavsku. Plány jim ale zhatilo počasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sluneční hodiny | Foto: Jan Rosenauer

Slunce tam nesvítí a místo toho zažívá Třešť přívaly bílé nadílky, která i dnes zasypává dlažbu nejen Masarykova náměstí. Jedny z největších slunečních hodin v Evropě jsou zasazeny právě v ní, a to v rozsahu téměř sedmi set metrů čtverečních.

Stín osmimetrového stožáru ukazuje, kolik je hodin - tedy když svítí slunce. Číslice u hodinových čar ale zatím zůstávají na zimním čase, změní se to až v náhradním termínu, který třešťská radnice stanovila na 3. duben v 16. hodin.

Posun času na obřích hodinách přitom přiláká pravidelně dvakrát do roka do města stovky návštěvníků. V Třešti jde o slavnostní událost, která je spojená s tanci, zpěvy a divadelními představeními, o které se vždycky postarají děti z místních kroužků. A také ony potom slavnostně přesouvají číselníky.

Princip ukazování času hodin spočívá v křížení stínu ručičky hodin s paprskem číselníku. U tradičních slunečních hodin se stín s paprskem překrývají. V tom je jedinečnost třešťských hodin, které drží od roku 2003 certifikát největších hodin v České republice.

Hodiny v Třešti jsou lemovány třemi liniemi symbolů lidského života - v první jsou to čtyři javory červené symbolizující čtvero ročních období. Ty samé stromy symbolizují ve druhé linii čtyři živly - země, vodu, vzduch a oheň. A ve třetí linii jsou čtyři vodotrysky a ty představují čtyři období lidského života - zrození, mládí, stáří a smrt.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme