Smlouva o Blance s Metrostavem je od začátku neplatná, oznámil pražský magistrát

Spor mezi pražským magistrátem a firmou Metrostav o tunel Blanka se znovu vyhrotil. Stavební firma chce přerušit stavbu tunelu, protože jí Praha dluží přes 2 miliardy korun. Magistrát dnes na mimořádném zasedání Rady hlavního města oznámil, že smlouva mezi ním a Metrostavem je od začátku neplatná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tunel Blanka | Foto: Hynek Bulíř

Možnou neplatnost celé smlouvy odhalil odbor kontroly teprve nedávno při prošetřování smluv na stavbu Trojského mostu. Ze zjištění vyplývá, že hlavního dodavatele, tedy Metrostav, neodsouhlasila v minulosti ani rada, ani zastupitelstvo, a došlo tak k porušení zákona o hlavním městě Praze.

"Ano, to je neuvěřitelná věc, která vyšla najevo až ve chvíli, kdy jsme na základě velmi zvláštních zjištění v minulých měsících zadali našemu Odboru kontroly magistrátu hlavního města Prahy, aby prověřil právě i tyto náležitosti. A teprve při jejich prověřování, ano, po x letech stavby, jsme přišli na to, že nebyla schválena smlouva radou a zastupitelstvem," říká pražský primátor za TOP 09 Tomáš Hudeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci kolem výstavby tunelového komplexu Blanka mluvili na Radiožurnálu František Polák, tiskový mluvčí Skupiny Metrostav, a Tomáš Hudeček, pražský primátor za TOP 09

Právníci teď budou řešit, zda je možné smluvní vztahy nějak narovnat. Praha už za stavbu zaplatila 25 miliard korun a není v jejím zájmu stavbu zakonzervovat. To by ročně stálo přes 1,5 miliardy korun.

Pokud se prokáže, že skutečně došlo k porušení zákona, magistrát zváží podání trestního oznámení na bývalé vedení Prahy. "V případě, že zjistíme jakákoli pochybení a bude možno ukázat na konkrétní osobu nebo rozhodování jakéhokoli orgánu, jsme povinni už jen ze zákonných důvodů podat trestní oznámení," tvrdí Hudeček.

Tunel Blanka se měl původně otevírat už v roce 2011. Poté, co se při ražbě třikrát propadl, se termín jeho zprovoznění posunul na jaro 2014. Zvýšila se také jeho cena.

Zjištění o neplatnosti smlouvy nás šokovalo, tvrdí pražský primátor Tomáš Hudeček

Číst článek

Metrostav už dostavěl tubusy komplexového tunelu. Teď se čeká na to, jestli Praha povolí změny v projektové dokumentaci. „My pořád předpokládáme, že se nějakým způsobem dohodneme,“ věří mluvčí Metrostavu František Polák s tím, že práce se 7. prosince zastaví kvůli dluhům.

„Je pravda, že hlavní město Praha neplatí za již provedené a probíhající stavby v rámci tunelového komplexu Blanka,“ potvrzuje primátor Hudeček.

Metrostav přeruší stavbu tunelu Blanka. Praha mu dluží přes 2,1 miliardy korun

Číst článek

"V případě, že se potvrdí naše podezření a to, co je v dílčí zprávě obsaženo, tak vstoupíme do jednání se zhotovitelem a budeme se všemožně snažit najít právní cestu k tomu, aby i přes opomenutí těchto stěžejních a prvotních právních kroků jsme byli schopni najít společnou cestu," dodává.

Nejsou schválené změny stavby

Magistrát dluží Metrostavu dvě miliardy a sto milionů korun. Cena tunelu se zvýšila z 21 miliard na 36. Nejde ale jen o dluhy.

"Je to hlavně proto, že my dneska vlastně nemáme co dělat. K dokončení stavby zbývá provést stavební práce za asi miliardu korun. A většiny těch prací se za sedm let dotkly nějaké změny. Jsou to drobnosti, ale existují a my nemůžeme pracovat, pokud zákazník-investor neřekne, co chce. To už rok a půl neříká," vysvětluje mluvčí Polák a doplňuje:

"Pokud někdy nějaká velká stavba zase začne, bude se muset stavět úplně jinak. Idea, že by šlo takhle velký projekt dělat beze změn, je zcela lichá."

Květa Moravcová, Veronika Sedláčková, Anna Königsmarková, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme