Smlouvu o stavbě ruského kola chce Praha 5 podepsat ještě o prázdninách

Čtyřicet dva kabin po šesti lidech. Tak by mělo vypadat šedesátimetrové ruské kolo, které chce mít radnice Prahy 5 na Hořejším nábřeží. Těsně před podpisem je teď smlouva s investorem. Soukromá firma chce dát na výstavbu atrakce nejméně 200 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

60 metrů vysoké ruské kolo (na vizualizaci) by mělo vyrůst na Hořejším nábřeží v Praze | Zdroj: ČTK

Smlouvu plánuje městská část podepsat ještě přes prázdniny. Společnost si pak musí vyřídit všechna povolení, a to včetně souhlasu památkářů. To by se jí mělo podařit do konce roku 2017. Potom má podle smlouvy 18 měsíců na samotnou výstavbu.

Když tedy půjde vše podle plánu, bude mít Praha své ruské kolo už za tři roky. „Měla by to být takzvaná lehká konstrukce, odmontovatelná, připravená na případnou povodeň, která by v budoucnu mohla následovat,“ popisuje konstrukci kola místostarosta Prahy 5 Martin Slabý z hnutí ANO.

Pod samotnou atrakcí by podle vizualizací mohly stát restaurace, kavárny nebo třeba posilovna. Patrné na nich je i dřevěné molo pro kajaky. Místostarosta Slabý tvrdí, že se ruské kolo stane novým turistickým místem a pomůže té straně vltavské náplavky, která zatím není příliš vyhledávaná.

Někteří ale takový názor nemají, odpůrcem stavby je třeba historik umění Richard Biegel.

„V Praze máte kopce kolem města, které jsou takové naše malé vyhlídkové momenty, a vy můžete obejít město po hraně – od Letné, přes Hrad až po zahradu Kinských – a vidět totéž, co budete nabízet z toho kola,“ vysvětluje Biegel, proč by se česká metropole neměla připojovat k městům jako Londýn nebo Peking, která už podobná kola mají.

Pokud se podaří získat všechna povolení, bude kolo stát na okraji pražské památkové rezervace, v místě, kde začíná průmyslová část Smíchova.

Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme