Smog dusí Moravskoslezský kraj a šíří se i do okolních regionů

Obyvatelům Moravskoslezského kraje se dýchá o něco lépe než ráno. Měřící stanice tam hlásí snížení množství polétavého prachu. I tak je ale znečištění ovzduší na Ostravsku stále vysoké. Místy překračuje zákonné limity více než šestkrát. Smog se pomalu rozšiřuje i na střední Moravu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v centru Ostravy

Smog v centru Ostravy | Zdroj: ČTK

Třinec, Frýdek-Místek a Český Těšín - to jsou tři místa, kde měřící stanice ukazují šestý, tedy nejvyšší stupeň znečištění. Například v třinecké části Kosmos dosáhlo měřené množství karcinogenního polétavého prachu šesti a půl násobku normy.

Smog už se šíří i na Zlínsko a Olomoucko. A nebude lépe, varuje ostravský meteorolog Zbyněk Návrat: „Musíme počítat, že i nadále budou rozptylové podmínky velice nepříznivé.“

Lidé na severu Moravy už smog nepřekvapí. Dagmar Bičová pracuje v Třinci jako učitelka o dobře ví, jak se ovzduší podepisuje na absenci jejích žáků: „Prostředí, ve kterém žijeme na Třinecku, je opravdu poznamenáno těžkým průmyslem.“

Proto taky vítá ministerský nápad přispívat školám v postižených lokalitách na čističky vzduchu.

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se opět prudce zhoršila

Číst článek

„Určitě by se zlepšila i docházka dětí do školy, protože řada těchto dětí má opakované chronické záněty horních cest dýchacích,“ dodává Bičová.

V podmínkách, jaké jsou v Moravskoslezském kraji teď platí tři pravidla: omezit prašnost z továren, omezit provoz aut a hlavně nevycházet zbytečně ven.

Ivana Šuláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme