Smog v Moravskoslezském kraji dál houstne, špatně se dýchá i na Zlínsku

Ovzduší v Moravskoslezském kraji se znovu zhoršilo. Je v něm čtyřikrát více prachu, než by maximálně mělo být. Nejhorší je situace na Karvinsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog nad Bohumínem | Foto: Martin Knitl

V Bohumíně vykázala ráno měřicí stanice hodnotu 245 mikrogramů na metr krychlový, tedy téměř pětinásobek přípustného limitu.

I na stanici Třinec-Kanada na Frýdecko-Místecku, kde byl v celém kraji naměřený údaj nejnižší, dosáhla koncentrace polétavého prachu 134 mikrogramů na metr krychlový, a limit tak překročila více než dvojnásobně.

Špatný vzduch je i na Zlínsku, kde koncentrace prachu překračují limity víc než dvojnásobně. V kraji se hůře dýchá lidem především ve Zlíně a Uherském Hradišti. Tam čtyřiadvacetihodinové koncentrace dosahují téměř 130 mikrogramů.

Meteorologové předpokládají, že dnes se lidem neuleví. Naopak místy může smog ještě zhoustnout. Lidé by se měli držet už notoricky známých rad - jíst více vitamínů, méně větrat a snížit fyzickou námahu venku.

Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Silvie Mikulcová, Pavel Sedláček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme