Smog v Moravskoslezském kraji ustoupil, regulace odvolána

Rozptylové podmínky se v Moravskoslezském kraji výrazně zlepšily. Prachu ubylo natolik, že meteorologové pro Ostravsko a Karvinsko odvolali signál regulace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dým z ArcelorMittalu v Ostravě na snímku z rána 17. 11.

Dým z ArcelorMittalu v Ostravě na snímku z rána 17. 11. | Zdroj: ČTK

Během platnosti signálu regulace musely podniky znečišťující ovzduší omezit výrobu. Ta se teď vrací do normálu, stejně jako život obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak to bude se smogem v příštích dnech, nastínila v Odpoledním Radiožurnálu meteoroložka Marie Odstrčilová

Situace se zásadně změnila v noci na dnešek. Hodnoty mírně nad zákonným limitem přetrvávají v Opavě, Orlové a Studénce.

Ještě včera odpoledne hlásilo 11 ze 13 měřících stanic v Moravskoslezském kraji dvojnásobné množství prachu v ovzduší, než připouštějí normy.

Smog kraj zahaloval celých 14 dní a koncentrace prachu dosahovaly místy až sedminásobku povoleného limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Zásadní změna k lepšímu zatím není na obzoru

Ovzduší se ale naopak výrazně zhoršilo v Praze. Na Veleslavíně v šesté městské části koncentrace škodlivin kolem poledne šestkrát překročila povolený limit. Špatně se dýchá například i v Brně, Znojmě nebo České Lípě. Podle meteoroložky Marie Odstrčilové se zlepšení situace zatím nečeká.

„V dalších dnech počítáme s tím, že zeslábne vítr a na většině míst zůstane zataženo nízkou inverzní oblačností. Také se asi zvýší provoz, zejména v Praze a jiných větších městech, a tak předpokládáme, že koncentrace prachu opět porostou. Takže signály upozornění zůstávají i nadále v platnosti, zatím se situace přechodně zlepšila,“ řekla Odstrčilová v Odpoledním Radiožurnálu.

24hodinové koncentrace jsou podle ní srovnatelné téměř na všech místech České republiky a většinou se pohybují mezi 60 až 80 či 90 mikrogramy. A zatím to nevypadá, že by k radikální změně situace došlo i během příštího týdne.

„Inverze bude pokračovat, i když je možné, že uprostřed příštího týdne bude nakrátko přerušená, nicméně stále bude foukat jen slabý, buď jižní nebo jihovýchodní vítr do 4 m/s. Stále se předpokládá, že bude převážně zataženo nízkou oblačností, mlhavo. Mlhy mohou být i mrznoucí, takže rozptylové podmínky budou stále většinou alespoň mírně nepříznivé, v nočních a ranních hodinách i nepříznivé,“ uvedla meteoroložka.

Ivana Šuláková, Radek Pavlovič, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme