Smogovou situaci zhoršují i domácnosti. Obce jsou na ně krátké

Hlavně sever České republiky nadále trápí smog. Na některých místech Moravskoslezského kraje a na Ústecku platí signál regulace, který nutí velké podniky omezovat výrobu. Ke špatnému ovzduší ale velkou měrou přispívají také domácnosti, které používají nevhodné způsoby vytápění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Moravskoslezském kraji

Smog v Moravskoslezském kraji | Zdroj: ČTK

Jak ale Radiožurnálu potvrdil vedoucí odboru životního prostředí Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza, na regulaci tohoto druhu znečištění jsou obce a kraje zatím krátké.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji diskutovali v Ozvěnách dne Tomáš Kotyza, vedoucí odboru životního prostředí tamního krajského úřadu, a Vladimír Burda z občanského sdružení Vzduch Ostrava

„To je v podstatě ta nejcitlivější a nejvíce problematická záležitost. Legislativa tuto situaci v zásadě postihuje velmi slabě; obecní úřady, respektive městská policie, má opravdu minimum nástrojů k tomu, aby občany nějakou represí přinutila k zodpovědnému chování. Je to opravdu cestou víceméně osvěty,“ konstatoval Kotyza.

Připomněl současně, že Moravskoslezský kraj už před časem připravil vlastní novelu zákona o ovzduší, která by kontrolu lokálních topenišť měla umožnit. V parlamentu se ji ale zatím nepodařilo prosadit.

„Je to věc vysoce citlivá, a v tuto chvíli se tedy Moravskoslezský kraj alespoň snaží motivovat občany k tomu, aby používali vhodné způsoby vytápění. Připravujeme dotační program, který by měl podpořit výměnu zastaralých kotlů na spalování uhlí za moderní kotle, které mají emise řádově desetinásobně nižší,“ uvedl Tomáš Kotyza.

Vladimír Burda, člen výkonného výboru občanského sdružení Vzduch Ostrava, si ale myslí, že obce zcela bezmocné v tomto směru nejsou. Kontroly by podle něj mohly provádět stavební úřady.

„Stavební úřady mohou přece kontrolovat, jestli je objekt provozován tak, jak je schváleno ve stavebním povolení. A tam také musí být způsob vytápění. A žádný objekt nemá schválený způsob vytápění nějakým odpadem,“ upozornil v Ozvěnách dne Vladimír Burda.

mta, Radiožurnál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme