Smrtelnou hladinu jedu naměřili dvěma mužům na jižní Moravě. Jeden je z Havířova

S podezřením na otravu metylalkoholem jsou hospitalizováni další dva lidé, tentokrát ale na jižní Moravě. Jeden pacient leží v nemocnici v Kyjově a druhý ve Znojmě. Lékaři u nich naměřili až smrtelnou hladinu jedu. Souvislost s případy hospitalizovaných pacientů v Havířově a Orlové policie stále prověřuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Kyjov | Foto: Gabriela Grmolcová

V Kyjově leží devětadvacetiletý muž z Veselí nad Moravou, lékaři ho museli resuscitovat a jeho stav označili za velmi vážný.

Včera ho do nemocnice přivezl jeho bratr s bolestmi hlavy a dalšími nespecifikovanými problémy. Jeho stav se velmi rychle zhoršoval, lékaři provedli odběry a olomoucká laboratoř potvrdila vysoký obsah metylalkoholu v krvi pacienta – až 2 promile, přičemž smrtelné může být už 0,5 promile.

Přehrát

00:00 / 00:00

S aktuálními zprávami se z kyjovské nemocnice přihlásila reportérka Vlasta Gajdošíková

Jeho případ šetří policisté v Hodoníně, zatím podezřívají neznámou osobu. „Je důvodné podezření, že byl otráven metylalkoholem. Policisté v současné době šetří, jakým způsobem se k této látce dostal, případně kdo mu ji poskytl, nebo zda k ní přišel sám a požil nějaký alkoholický nápoj,“ sdělil Radiožurnálu mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

V této souvislosti má informace starosta Kyjova František Lukl, podle nichž existuje vysoká pravděpodobnost, že zdroj závadného alkoholu se vyskytl na zábavě ve Veselí nad Moravou, které se mladík účastnil.

Kyjovští lékaři navíc zmínili, že v nemocnici v Uherském Hradišti leží další pacientka s podezřením na otravu metylalkoholem, která byla také na akci ve Veselí. Tuto informaci ale zatím nepotvrdila ani uherskohradišťská nemocnice, ani policie.

Starosta Lukl chce na zítřek na 10 hodin svolat bezpečnostní radu starostů Kyjovska, aby informoval o možném riziku pro obyvatele.

Vazby na Havířov má druhý hospitalizovaný, který ve Znojmě pouze pracuje, ale pochází od Havířova. Sám lékařům přiznal, že doma pil levný alkohol.

Policie zatím souvislost obou případů s havířovskou kauzou neprokázala. Vyšetřování komplikuje fakt, že samotné pacienty nelze vyslechnout. Informace tedy policie zjišťuje od jejich příbuzných.

Heger: Policie musí nelegální alkohol více kontrolovat

Ve vážném stavu zůstávají i pacienti, kteří se přiotrávili metanolem na Ostravsku. Lékařům v Havířově se ale u všech podařilo dostat jed z těla, u muže přijatého v Orlové jsou hodnoty minimální. Nyní dojde na jejich odpojování od podpůrných přístrojů – umělého dýchání a dialýzy. Nejhorší stav označují u mladé ženy hospitalizované v pátek.

Většina pacientů ale zřejmě neskončí bez trvalých následků. Jaký bude jejich rozsah, se ukáže až po jejich probuzení z umělého spánku.

V kauze nekvalitního alkoholu padlo první obvinění. Ve vazbě je muž z Havířova

Číst článek

Na Ostravsku už kvůli závadnému alkoholu zemřeli tři lidé. Jedovatý metylalkohol zatím určila policie jednoznačně jako příčinu úmrtí pouze u jedné ženy. V dalších případech čeká na výsledky pitvy.

K případu se vyjádřil ministr zdravotnictví Leoš Heger. Podle něho musí následovat velká policejní a inspekční razie na prodejce alkoholu.

„Tady máme před sebou produkt kriminální činnosti. Žádný oficiální výrobce potravinářského lihu si nedovolí něco takového riskovat. To jsou prostě nějací primitivní domácí výrobci, kteří lihoviny prodávají nebo je pančují s ostatními lihovinami a zcela určitě je to na vyšetření policie. Není to od certifikovaných potravinářů, kteří jsou pod kontrolou. Ti, co to vyrábějí na černo, pod žádnou kontrolou nejsou,“ upozornil v reakci pro Radiožurnál.

Mladá žena je po požití jedovatého metanolu stále v kritickém stavu

Číst článek

Policie nyní intenzivně pátrá po zdroji a distribučních cestách závadného alkoholu. V této souvislosti už dnes obvinila šestatřicetiletého muže z Havířova, kterého na návrh státního zástupce poslal soud do vazby.

Renáta Prátová, Martin Knitl, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme