Snadný přístup i na vozíku. Ostravské hlavní nádraží bude do půl roku bezbariérové

Invalidé na ostravském hlavním nádraží mají problém dostat se k vlakům. Klíčový dopravní uzel totiž nemá bezbariérové úpravy. To se ale za půl roku změní. Správa železniční dopravní cesty tam staví šest výtahů. Lidé na invalidním vozíku nebo rodiče s kočárky se tak pohodlněji dostanou od pokladen k nástupištím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrava, hlavní nádraží | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, hakzelf

„Konečně. Nádraží solidní, ale přeprava cestujících do pater a dolů je prachbídná. Schody jedou jenom nahoru, dolů. Pro takové, jako jsem já, pro invalidy, je to opravdu těžké,“ řekl Rudolf Gardiančík, který z Ostravy jezdívá vlakem za dětmi do Prahy.

Stavba výtahů bude ale trvat ještě půl roku. „Zde v nadchodové části dochází k průrazu podlahy nadchodu a dole na nástupišti k hloubení základové jámy pro umístění samotné šachtice výtahu,“ popsal práce Libor Tkáč z vedení oblastní Správy železniční dopravní cesty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na ostravském nádraží začala dlouho připravovaná stavba výtahů pro invalidy. Kdy se bezbariérového přístupu dočkají, zjišťovala Petra Sasínová

Dva výtahy budou ve výpravní budově, další čtyři mezi nástupišti a nadchodem, kde se kvůli tomu zúží prostor pro chodce.

„Horní stanici výtahu nelze umístit nikde jinde než v tom nadchodu a opravdu dojde k částečnému omezení pochozího průřezu, nicméně i ty největší přepravní proudy cestujících budou mít dostatek prostoru a komfortně dorazí do vestibulu výpravní budovy,“ ujistil Libor Tkáč.

Prostor před Hlavním nádražím v Ostravě okupují stavaři. Vyženou i trolejbusy

Číst článek

„Ostravské hlavní nádraží je jedno z největších železničních stanic, která dosud nemá bezbariérový přístup na nástupiště. Dosud museli v doprovodu přejít úrovňovým služebním přechodem na nástupiště, což bylo velmi časově náročné,“ řekl o komplikacích pro invalidy.

Stejně to zatím bude probíhat i po dobu stavby výtahů. Komplexní rekonstrukci nádraží i celého ostravského uzlu železniční správa teprve chystá.

Petra Sasínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme